IX. Výbuch a výstřel

24. října 2011 v 20:07 | Lomeril |  Vae Victis
Rozhodla jsem se Vae Victis konečně ukončit. Lepší už to nebude. :-) Takže vrcholná kapitola, ve které se přeživší pokusí osvobodit zajatce a Becky a Finn učiní jedno důležité rozhodnutí. Dejte mi vědět, jestli vás to překvapilo...Grant a Ray znali místo nedaleko muničního skladu, kde křoví a stromy dorostly skoro až k plotu. Hlídali tam dva Týrové, ale povedlo se jim je zastřelit na dálku s tlumiči, aniž by způsobili poplach.

Grant si z Calypso přinesl laserovou řezačku, takž dostat se do areálu základny trvalo chviličku. Zlikvidovat ostrahu skladu už se ukázalo jako těžší oříšek. Ray, Grant, Finn a Li si každý vzali jednoho z Týrů, zatímco profesor ostatní hlídali, jestli někdo nejde. Finnův a Grantův Týr kladli tuhý odpor a povedlo se jim několikrát vystřelit.

"Sakra," zaklel Grant a rychle odpálil zámek skladu. Zatímco Becky a já jsme hlídaly, Grant nakládal ostatní plastickou trhavinou a krabicemi s náboji, puškami a pistolemi, které odnášeli do nepoužívané ubytovny jen kousek od skladu.

"Kaylo, podej mi rozbušky. A naberte ještě pár nábojů," ukázal Grant na krabice v jednom rohu, zatímco on sám rychle sestavoval tři bomby. Ruce se mu chvěly, ale byl si jistý, že pracuje správně.

"Tuhle dáme támhle pod ten sloup," ukázal Ray. "Jednu dej mezi náboje a třetí... Támhle pod ten sloup."

"Zatraceně, Li, co tu děláte?" zasyčel Finn. "Mazejte! My už taky jdeme."

Li kývl a mávl na doktora Lopeze a mě a zmizeli jsme. Finn se otočil k Becky a oba se vydali za námi.

Profesor, Phil a Kayla ustoupili do ubytovny, zatímco Ray a Grant rozmístili nálože, hodili dovnitř dýmovnici a rychle zmizeli. Z dálky zahlédli, jak se ke skladu blíží Týrové. Požární poplach se rozječel jako by mu šlo o život.

Týrové proudili do skladu a zřejmě hledali příčinu poplachu. Grant držel ovládání od rozbušek a nechával Týry plnit skladiště. Ray všechno pozoroval.

"Někteří začínají vycházet," řekl tiše. "Teď!"

Grant stiskl spoušť.

Výbuch otřásl celou základnou. Vyšlehl sloup plamene a tlaková vlna vyrazila na ubytovně všechna okna. Granta a Raye, kteří se krčili na podlaze, zasypaly střepy. Oba se ale rychle narovnali a zvedli zbraně, připravení dorazit každého, kdo by výbuch přežil.***Já, Li a Armando Lopez jsme se krčili ve stínu tribuny u hřiště, když se ozval výbuch. Nejkratší cesta k muničnímu skladu vedla jinudy a s úlevou jsme pozorovali, že někteří ze strážných se tam vydali. Li dokázal tři ze zbylých Týrů zastřelit, než zjistili, co se děje a odkud létají kulky. Naštěstí v tu chvíli zůstali naživu jen dva, kterých jsme se rychle zbavili.

Našli jsme na tom hřišti radost i smutek. Li mohl znovu políbit svou ženu, ale staršího ze svých synů už neuvidí. Tess Collinsovou a její děti jsme našli, ale její sestra Ellen tam nebyla. Když člověk stál uprostřed svých přátel a známých, nevěděl, jestli se radovat ze shledání nebo truchlit za ty, které nenašel. Kdybychom přišli dřív, o kolik víc bychom zachránili? A dokážeme vůbec zachránit ty, které tu vidíme?

"Leno," oslovil mě Li a vytrhl mě z přemýšlení. "Musíme jít."

Těm schopnějším jsme rozdali zbraně, které jsme přinesli ze skladu, a všem jsme vysvětlili Finnův plán. Museli se rozdělit na skupinky nejvýše po osmi lidech a rozprchnout se do různých komunit v okolí. Většina z nich se vydala pryč okamžitě, ale hrstka z nás zbyla. Vrátili jsme se k muničnímu skladu a čekali jsme.

Když se Finn a Becky vynořili z kouře, všichni jsme jen zalapali po dechu. Finn měl ruce až do půl předloktí od krve a oba byli bledí jako smrt. Finn hodil profesorovi zakrvácený kousek kovu.

"Můžete si to rozebrat," řekl.

"Je...?" nedokázal Ray formulovat otázku.

Finn se hořce ušklíbl. "Dokonáno jest," prohlásil.***Výbuch zastihl Finna a Becky ještě celý jeden blok od pracovny plukovníka Nightové, kde předpokládali, že najdou Lokiho. Popadl ji za ruku a zatáhl ji za nejbližší popelnice.

"Nech je přejít," zašeptal sotva slyšitelně a zároveň s jeho slovy se z budovy vyhrnula hromada Týrů a běžela směrem k výbuchu.

"Proklouzne nám," zašeptala Becky horečně a pokusila se vstát, ale stáhl ji zpátky.

"Možná ne, a když se tu necháš rozstřílet na hadry, tak je to stejně jedno," uklidňoval ji Finn. Čekání jako by trvalo hodiny, ale nakonec se zdálo, že jsou všichni Týrové pryč.

Finn a Becky vešli do chodby a zjistili, že proti nim stojí vysoký světlovlasý muž v nažehlené uniformě. Vyholené místečko na levé straně hlavy kolem růžové jizvy a druhá jizva na spánku označovaly místa, kudy mu kdysi do mozku vložili implantáty. Loki jim přece jen neproklouzl.

Becky i Finn na něj okamžitě namířili.

"Ruce nad hlavu!" poručil Finn.

Loki se vrhnul k zemi a snažil se odkulit ke dveřím, ale Finn byl stejně rychlý jako on. Kdyby šlo o Týra, byl by výsledek nejistý, ale Lokiové nebyli stvořeni jako zápasníci. Zasadil Finnovi několik ran, ale nakonec prohrál. Finn ho popadl, přitiskl mu pistoli ke spánku a donutil ho vstát. Zatímco Becky Lokiho hlídala, Finn ho rychle prohledal a sebral mu zbraně a, což bylo ze všeho nejdůležitější, ovladač od jeho implantátu.

"Tak to udělej," vyštěkl Loki směrem k Becky, která na něj mířila.

Zaváhala. Zabila muže, který se na ni řítil s úmyslem ji zabít. Bezbranného tvora ještě nezabila.

"Jak můžete být tak slabí?" podivil se Loki. "Stačilo odpálit pár zbraní, vybít pár osad a nikdo se neodváží bránit se. Nikdy."

"Bojí se, že byste zabili jejich rodiny," odvětila Becky.

"Samozřejmě, že bychom je zabili. To je válka. Tak jste nás to učili."

"Zabili jste mojí rodinu," řekla.

Loki se ani nenamáhal odpovědět. Becky a Finn se na sebe podívali a Becky přikývla.

"Nemůžeš pochopit, jak moc se člověk bojí o někoho, koho má rád," řekl Finn.

"Nemůžu, to máte pravdu. A jsem za to rád. Jestli mě hodláte zabít, udělejte to hned," odvětil Loki.

"Tím pádem," pokračoval Finn, "nechápete zodpovědnost, jakou přináší rodina."

Zvedl ovladač od implantátu a udělal vše, co bylo třeba k okamžitému přímému přenosu informací. Stiskl tlačítko.

"Doufám, že tvoji kamarádíčci teď poslouchají," řekl Finn, "protože pro ně mám zprávu. Když se nebráníme, je to proto, že víme, že v sázce nejsou jenom naše životy. Ale pokud už hodláte vyvraždit rodinu, ujistěte se, že jste dostali všechny. Nebojte se velký armády, není nás moc. Bojte se těch, co jsou sami a nemají co ztratit, a hlavně těch, kterejm jste všechno vzali vy. Těch, kterejm jste zabili rodiče, sourozence, milence, děti. Když někomu zabijete všechny, na kom mu záleží, zabijete jediný důvod, proč proti vám ještě nebojuje."

Pak Finn zvedl pistoli a vystřelil. Poslední, co Loki v životě viděl, byly chladné šedozelené oči.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Slovča Slovča | Web | 24. října 2011 v 20:58 | Reagovat

Ten konec je dechberoucí.

2 Jackie Decker Jackie Decker | E-mail | Web | 27. října 2011 v 18:09 | Reagovat

Super závěr to určitě, snad bych přehodila poslední a druhý odstavec ale ztratilo by to na působivosti. Ještě epilog a bude konec, škoda....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama