Také hrajete o trůny?

23. srpna 2011 v 13:34 | Lomeril |  Co jsem kde pochytila

S články o Hře o trůny, prvním díle Písně ledu a ohně od G.R.R.Martina, se v poslední době roztrhl pytel. Seriál Game of Thrones byl mimořádně úspěšný a přitáhl spoustu nových fanoušků. Sice by mě zajímalo, jestli se diváci, kteří neznají předlohu, orientují v postavách a reáliích, ale předpokládám, že alespoň rámcově ano. Přece jen, když nebudete vědět, že matka bratrů Baratheonů se jmenovala Cassana a pocházela z rodu Estermontů, že Hodor je ve skutečnosti pravnuk staré chůvy, že lord velitel Noční hlídky je otec Joraha Mormonta, rytíře královny Daenerys, nebo že královna Cersei měla být původně provdána za Daenerysina nejstaršího bratra, prince Rhaegara, nijak vám to neublíží.

Nehodlám popisovat děj (to bychom tu byli do večera) ani vypisovat svoje oblíbené postavy (Jon, Tyrion, Robb, Quentyn Martell, časem i Sansa, Jaime, Aša a Theon). Raději bych se podívala na historickou událost, kterou se sám autor inspiroval, a která je jen tak náhodou mým nejoblíbenějším historickým obdobím - Válku Růží a její vztah k Písni ledu a ohně.
Jenom krátké shrnutí, o co šlo ve Válce Růží. Nedlouho předtím Anglie přišla o veškeré území ve Francii, kromě přístavu Calais. Potom přišlo povstání rodu Yorků proti vládnoucímu rodu Lancasterů. Král Jindřich VI. byl poražen a na jeho místo nastoupil mladý vévoda z Yorku jako král Eduard IV. Po nějaké době se Eduard potají oženil s Alžbětou Woodvillovou, sice krásnou, ale z nevýznamné a velmi rozvětvené rodiny. Měla několik bratrů a dva syny z prvního manželství. Tento sňatek popudil šlechtu a vyústil v nové povstání ve prospěch Jindřicha VI., kterého dosadili zpátky na trůn. Eduard nicméně znovu vytáhl do pole a trůn získal zase zpátky. Tentokrát se někdo postaral o to, aby král Jindřich z vězení už neodešel.

Eduard IV. zemřel ve věku čtyřiceti let a zanechal po sobě nezletilého syna. Brzy se ale objevily důkazy, že v době, kdy Eduard pojal za manželku Alžbětu Woodvillovou, už byl ženatý s jistou Eleanor Butlerovou. Jeho děti byly prohlášeny za nemanželské a na trůn se posadil jeho bratr Richard III.

O Richardovi se tvrdí, že své synovce dal zavraždit, ačkoliv dnes se o tom začíná pochybovat. Také se o něm tvrdí (nejspíš nepravdivě), že byl hrbáč a napůl ochrnutý. Richard vládl dva krátké roky, než byl poražen v bitvě a zabit. Na trůn nastoupil vzdálený příbuzný, Jindřich Tudor. Začala éra Tudorovců, která skončila o více než sto let později smrtí panenské královny Alžběty I.Říkáte si, dobře, co to má společného s Hrou o trůny nebo Písní ledu a ohně? Paralel je velmi mnoho.

NÁSLEDUJÍ SPOILERY

Hra o trůny

- Král, který je první své dynastie a vybojoval si trůn při rebelii, umírá a jeho děti jsou prohlášeny za nemanželské. Kdo je tím králem - Eduard IV. nebo Robert Baratheon?

- Krále Eduarda držel na trůně jeho nesmírně bohatý příbuzný, hrabě z Warwicku. Krále Roberta držel na trůně jeho nesmírně bohatý tchán, Tywin Lannister.

- Po smrti prvního vévody z Yorku jeho mladý syn Eduard převzal žezlo rebelie a vyhrál korunu. Po smrti Eddarda Starka jeho mladý syn Robb vytáhl do boje a prohlásil se králem Severu.

- Nezdá se vám, že jména York a Stark zní maličko podobně? Kromě toho, Yorkové i Starkové pocházeli ze severu říše. A co Lancaster - Lannister?

- Jak Eduard IV., tak Robert Baratheon měl zálibu v dobrém jídle a pití a dámské společnosti. Oba měli v době války dva výrazně mladší bratry - Eduard měl Jiřího a Richarda (měl ještě Edmunda, ale ten už tou dobou byl mrtvý), Robert měl Stannise a Renlyho.

- Jak Jindřich VI., tak Robert Baratheon měli velice ambiciózní manželky (Markétu z Anjou a Cersei Lannister)Střet králů

- Po smrti Eduarda IV. se na trůn posadil jeho bratr, přestože Eduardovi synové ještě žili. Po smrti Roberta Baratheona se jeho bratři Stannis a Renly dali provolat králi, přestože (oficiálně) Robertovy děti ještě žili.

- Eduarda IV. ve válce podporovala hlavně rodina jeho matky - Nevillové. Robba Starka ve válce podporovala hlavně rodina jeho matky - Tullyové.

- Dva pohřešovaní princové v Toweru, synové krále. Dva pohřešovaní princové Zimohradu, bratři krále.Bouře mečů

- Znetvořený strýc, obviněný z vraždy vlastního synovce, krále. Mluvíme o Richardu III. nebo Tyrionu Lannisterovi?

- Eduard IV. už měl skoro dojednaný sňatek s lady Bonou z Francie, ale z lásky se oženil s Alžbětou Woodvillovou. To proti němu poštvalo hraběte Warwicka a málem se mu to stalo osudným. Robb Stark měl dojednaný sňatek s jednou z dcer Waldera Freye, ale z lásky se oženil s Jeyne Westerlignovou. To proti němu poštvalo lorda Freye a stalo se mu to osudným.

- Vévoda z Yorku a jeho manželka, Cecilie z velkého rodu Nevillů, měli mnoho dětí - nejstarší syn Eduard se stal králem, Edmund zemřel ve válce, Jiří byl velice divoký a Richard (možná) zmrzačený. Eddard Stark a jeho manželka Catelyn z velkého rodu Tullyů, měli mnoho dětí - nejstarší syn Robb se stal králem a zemřel ve válce, Bran je považován za mrtvého a je zmrzačený, Rickon je velmi divoký.

- Anna Nevillová, dcera bohatého hraběte z Warwicku, byla žádanou nevěstou. Nejprve ji provdali za syna krále Jindřicha VI., který ale brzy poté zahynul v bitvě. Mladičkou vdovu provdali za Richarda III. a stala se královnou po boku nepřítele svého prvního manžela. Margaery Tyrell, dcera bohatého lorda Tyrella, byla nejprve provdána za krále Renlyho Baratheona, který ale brzy poté zahynul. Šestnáctiletou vdovu provdali za Joffreyho Baratheona a hned poté za Tommena Baratheona, takže se stala královnou po boku nepřítele svého prvního manžela.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 S. S. | Web | 23. srpna 2011 v 14:13 | Reagovat

Už hrozně dlouho si to taky chci přečíst.

2 Niviat Niviat | Web | 23. srpna 2011 v 15:00 | Reagovat

Viděla jsem, četla jsem a chystám se vrhnout na pokračování Střet králů. Kniha je úžasná a ani ze seriálu jsem nebyla zklamaná. :-) Krásně porovnáno, něco mi uniklo, tak jsem ráda, že už to vím. :-)

3 Cooky Cooky | Web | 23. srpna 2011 v 15:05 | Reagovat

Na Game of thrones koukám (viděla jsem všechny díly a těším se na nové) ;) seriál mě zaujal a líbí se mi jeho odlišnost od ostatních seriálů. Konečně natočili něco normálního ;)

4 nel-ly nel-ly | Web | 23. srpna 2011 v 15:26 | Reagovat

Já myslím, že je pro mě lepší, když koukám na výborný seriál a užívám si to - co se týče orientace, tak nemám žádné problémy, než abych byla zklamaná, což by hrozilo, že se stane.
Takže si ráda počkám a přečtu si knihu až po seriálu, protože zájem už mám dlouho...

Možná by mi "Legendo of the Seeker" nepřišly tak děsivé, kdybych tolik nemilovala předlohu, z které si vzali jen postavy a základní reálie

5 Alexandra Gryffin- Fox Alexandra Gryffin- Fox | Web | 25. srpna 2011 v 14:58 | Reagovat

Řekla jsem si, že nejdříve si to přečtu a teprve potom budu koukat na seriál, který už mám notnou chvíli stažený v počítači. :)

6 G3.I.P.S G3.I.P.S | E-mail | 5. května 2013 v 17:41 | Reagovat

Začala jsem koukat na seriál a uvažuji že příteli pořídím knihy je nadšený čtenář a seriál miluje mohla bys mi prosím poradit kolik dílů sága má v seriálu jsem na zčatku a v informacích na netu se moc nevyznám

7 game for girls game for girls | E-mail | Web | 15. listopadu 2018 v 5:16 | Reagovat

What a good blog you have here. Please update it more often. This topics is my interest. Thank you. .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama