Červenec 2011

7. Skrytá hrozba

23. července 2011 v 21:49 | Lomeril |  Neříkej mi pravdu
Sedmá kapitola Neříkej mi pravdu právě přichází k vám. Opět se vrátí Cal a Carey, ale tentokrát se dozví něco, co by mohlo být určitý význam. Také se tu poprvé objeví nová postava, kterou budeme sledovat. I když, nová postava. Je vlastně hodně stará, objevovala se tu už před rokem. Vzpomínáte na Stephanii, kožoměnkyni Cassidy Travenové?


neděle, 6. července, Orákulum


Řekli slavní, tentokráte netradičně

22. července 2011 v 14:01 | Lomeril |  Around Lomeril
Lomeril si trochu hrála a napadlo ji spojit klasickou českou moudrost a její tři oblíbená díla. A výsledek? Pod perexem.

6. Potkali se u Orákula

19. července 2011 v 21:01 | Lomeril |  Neříkej mi pravdu
V šesté kapitole se vracíme (opět) k Dianě Harrisonové. Diana přijíždí na kurs u Orákula a seznamuje se s novými lidmi - lovci i dalšími účastníky. Zaujala vás nějaká nová postava?

Jak se vám povídka zatím líbí? Nějací oblíbenci?


sobota, 5. července, Orákulum


Tanec s draky (Píseň ledu a ohně)

19. července 2011 v 16:14 | Lomeril |  Books in my thoughts


Tanec s draky - George R.R. Martin. Pátý díl Písně ledu a ohně. Musím říkat víc, když si brečím do klávesnice? Čtvrtý díl, Hostina pro vrány, už mě místy trochu nudil, ale Tanec vlastně taky. Kapitoly Victariona Greyjoye opravdu nemusím. Uvedl nové, úžasné postavy. Některé postavy zabil. Někdy dost odporným způsobem. Nakoukli jsme do hlav několika těch, které jsme zatím sledovali očima někoho jiného. Takhle se dá říct, že se neliší od ostatních. Je zvláštní v tom, že velmi málo sleduje dění v centru Západozemí, ale soustředí se spíš na okrajové části - za mořem, Zeď.

Jak tedy Tanec změnil moje mínění o postavách Písně? Kupodivu mou přízeň pomalu opouští chytrý trpaslík Tyrion. Ztratil svoji jiskru. Přestože se jedná o přirozený vývoj charakteru, není to vývoj, který by se mi líbil. Naopak jsem si vytvořila něco jako zdráhavý respekt vůči čarodějnici lady Melisadře. Obránce říše Jon, kapitánská dcerka Aša a zmrzačený Bran s nadpřirozenými schopnostmi se drželi svého standartu. Nové postavy, princ Quentyn a žoldák Griff mě zaujali. Exilová královna Daenerys, na tu mám takový nijaký názor. Nijak zvlášť jí nemiluju, ale vážím si toho, co dokázala. Námořní kapitán Davos je nuda jako obvykle. Theon, tentokrát zajatec, přes to všechno, co udělal, má skvělé kapitoly, které v něčem připomínají 1984. Aryu, učednici v chrámu Boha mnoha tváří, jsem přetrpěla.

Tanec s draky, stejně jako celá Píseň, je osobité čtení. Má spoustu pasáží, které by se podle mě daly prostříhat, opravdu je mi jedno, co Daenerys snídá. Ale některé části jsou nervy drásající. Ti, co Tanec četli, ví, ti, co četli aspoň něco z Písně nebo viděli Game of Thrones by mohli být navnazeni. Za všechny jmenuji scény s draky, jak tu s Drogonem, tak tu s Viserionem a Rhaegalem (přestože poslední dvě stránky této jsem jen opakovala Ne, ne, ne, ne, ne, ne!), potom scénu "For the Watch!" (kde jsem na jisté černé bratry řvala urážky), Cerseinu procházku městem (kiš, kiš) nebo znovuobjevení jisté krásky (opovaž se vydat Jaimeho zombiem, ty ludro!).

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
První díl Písně zmiňoval jeden článek o Tolkienovi a když jsem na ni o mnoho let později narazila v knihovně, sáhla jsem po ní. Od té doby jsem uchvácena.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
(Dvěma slovy? Píseň? No dobře...) Oheň a led (a má to větší symboliku, než si myslíte :-))
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Zradit.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Mám ráda Jona, to je moje tajná láska už od prvního dílu. Chudák čestný, inteligentní a vždycky se kolem něj něco zvrtne. Líbil se mi Quentyn, chudák kluk, který z povinnosti musí přeplout půl světa a ucházet se o ženskou, které se spíš bojí.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Víc akce, než v předchozích dílech, nová odhalení, perfektní draci.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Spousta cliffhangerů. Vážně, když vám hlavní postavy končí s dýkou v zádech (doslova), mrtvé, zajaté nepřáteli nebo ztracené, možná mrtvé, docela to naštve. A já nechci čekat dalších šest let, než vyjdou WInds of Winter...

5. Přípravy na kurz

17. července 2011 v 14:10 | Lomeril |  Neříkej mi pravdu


V páté kapitole se vracíme ke Calvinovi. Zatímco s ostatními lovci pracuje na přípravách kurzu pokročilých magických technik, nemůže zapomínat na své ostatní povinnosti. Vránobijce je pořád někde venku. A ženy, ty mu to vůbec neulehčují.pondělí, 30. června, sídlo Orákula


3. desítka

16. července 2011 v 23:08 | Lomeril |  100x100
Třetí desítka drabbles. Setkáte se s postavu Stephanie Mylesové, kožoměnkyně Cassidy Travenové, samozřejmě se zlatou trojící R+N+R, Frankem, Dominicem, Sandrou, Diegem a Ines, Andrejem, Olegem a Olegovou ženou Tamarou, a několika Prokletými - Williamem Cainem z Lovců a Carlem a Jackem z prologu Neříkej mi pravdu.
P.S. U psaní drabbles Válka a Milášek jsem neodolala...

Který vás zaujal nejvíc? O kom byste rádi četli v příštích drabbles?

Zlým pánem světa snadno, rychle a bez rizika

14. července 2011 v 23:06 | překlad Lomeril |  Co jsem kde pochytila
Být zlým pánem světa není vůbec jednoduché. Tato práce požaduje stylové sídlo, bizardní oblečení, obskurní choutky a prapodivné průpovídky. Nehledě na to, že vás stejně dříve či později zabije a) hlavní hrdina nebo b) vaše vlastní hloupost/pýcha/příšera/přístroj/špinavá ponožka. Pořád máte zájem?
Pokud ano, tady jsem vám přeložila 100 pravidel, podle kterých byste se měli zařídit, abyste přežili útok průměrného hrdiny.
Původní verzi můžete najít tady, překlad je můj.


4. Dopis

13. července 2011 v 22:54 | Lomeril |  Neříkej mi pravdu

Vracíme se opět k Dianě Harrisonové. Ona a její kožoměnkyně Anita se musí na chvíli rozdělit, než se společne vydají na soustředění k Orákulu. Co je ale obsahem tajemného dopisu, který Diana dostala? Je možné, že v její minulosti existují tajemství, které ona sama nezná?
Komentáře a názory potěší a povzbudí k další tvorbě. (Ale já to dopíšu, i kdybych měla potit krev. U dvacáté osmé kapitoly to nemůžu vzdát!)neděle, 29. června, Bristol


Holubice smrti

11. července 2011 v 9:28 | Lomeril |  Books in my thoughtsTřetí knihou výzvy je historická detektivka Holubice smrti od Petera Tremaynea. Je to x-tý díl série Případy sestry Fidelmy, která se odehrává v druhé polovině sedmého století (nejen) v Irsku. Skoro zajímavější než vlastní příběhy jsou reálie, které autor (historik) do příběhů vkládá, a tak se dozvídáme, že celibát jako pravidlo v sedmém století teprve začínal a v té době existovaly jak smíšené kláštery, tak manželství mezi řeholníky. Sestra Fidelma je jeptiška, která ovšem nepatří k žádnému klášteru, naopak, slouží jako právnička u dvora svého bratra, krále jednoho z pěti irských království. (V raně středověkém Irsku měli ženy možnost stát se i právničkami, panovnicemi nebo válečnicemi.) V době, kdy se odehárává Holubice smrti, už má za manžela saského mnicha Eadulfa, se kterým má dokonce i malého syna.
Holubice smrti začíná ve chvíli, kdy se Fidelma a Eadulf vrací z koncilu v burgundském Autunu. Na moři je jejich loď u pobřeží Bretaně přepadena a Fidelma a Eadulf jen taktak uniknou. Fidelma je odhodlaná piráty odhalit a pomstít tak vraždu svého příbuzného. V cizí zemi, kde mají problém domluvit se s lidmi, se Fidelma a Eadulf zaplétají do hry, ve které jde podle všeho o víc než jen námořní lupiče.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Sestra Fidelma je předmět sběratelské vášně naší rodiny. A tak, když jsem viděla, že vyšel nový díl, jak bych ho mohla nekoupit?
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Dvojí hra.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Pátrat.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Jako obvykle se mi líbí stará známá Fidelma, trochu cholerická a občas arogantní, vždycky tvrdohlavá. Naprosto se ztotožňuji s jejími názory na odpovědnost za činy a nutnost přemýšlet. A mám ráda hodného, mírného Watsona Eadulfa. Chudák, není díl, kdy by se se svou ženou nepohádal a není díl, kdy by si navzájem nezachránili život. Z nových postav se mi líbila dcera místního pána, paní Trifina. Na první pohled nepříjemná a odtažitá, ale zároveň velice schopná žena.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Jsem moc ráda, že Fidelmin doktor Watson, zosobněn jejím manželem Eadulfem, není takový pitomec, jaký pomocník detektiva obvykle bývá. Je plnohodnotným detektivem a jeho lékařské vzdělání přichází občas vhod.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Vadilo mi to samé, co v předchozích Fidelmách - opakování stejného motivu. Holubici smrti jsem vlastně četla už několikrát, jen se postavy jmenovaly jinak. Tremayneovi dochází nápady, tak prostě opakuje osvědčené schéma, jen ho zasazuje do nových kulis.

3. Za vším hledej ženu

8. července 2011 v 22:08 | Lomeril |  Neříkej mi pravdu

Na oslavu poslední zkoušky prvního ročníku budiž vložená nová kapitola Neříkej mi pravdu. Ve třetí kapitole vstoupí na scénu dvě nové postavy, a jak název napovídá, obě ženského pohlaví. A dodám jako malou návnadu, že obě budou hrát v budoucích událostech klíčové role.
Za názory a komentáře budu vděčná.
pátek 27. června, klub Alhambra, Londýn


Deník morfologa

8. července 2011 v 17:16 | Lomeril |  Around Lomeril
Letošní letní zkouškové jsem završila obávanou zkouškou z Morfologie živočichů. Tento předmět zahrnuje základní srovnávací anatomii - tahle kost je u žraloka tady, ale u hada už tady a dělá něco úplně jiného; ontogenezi - tenhle orgán se vyvinul z tohohle shluku buněk - a podobně.
Začala jsem koncem června, vyzbrojena učebnicí pánů Gaislera a Zimy a druhou pana Kenetha Kardonga (kterou jsem otevřela slovy jednou), plus skripty pana Ročka. Vrhla jsem se do toho a týden a půl jsem zůstala zahrabaná v žaberních obloucích a tepnách, všech možných i nemožných pleurách a podiích. Psala jsem si reportáž o svých duševních pochodech (nebo spíš o nesouvislém duševním poskakování). Nebojíte se nahlédnout do pološílené mysli studenta biologie? Jste vítáni.


2. Poslední den školy

4. července 2011 v 22:01 | Lomeril |  Neříkej mi pravdu


V druhé kapitole Neříkej mi pravdu se seznámíme s Dianou Harrisonovou, její kožoměnkyní Anitou a jejími problémy s rodinou a médii. Také se setkáme s Dianiným nejlepším kamarádem Ianem Brocklehurstem.
Tak jak se vám povídka líbí? Nějaké oblíbené postavy, někdo nesymaptický? Komentujte, klidně negativně, každý konstruktivní komentář pomáhá povídku vylepšit.

Opět děkuji Temnářce za rady a pomoc.


pátek 27. června, kampus střední školy Gilberta Spooka, Telford


2. desítka

3. července 2011 v 22:45 | Lomeril |  100x100
A máme tu druhou tisícovku slov. Dnes vás budou provázet samozřejme Nancy, Rafael, Ryan, ale kromě nich i Sandra a Ivy, April, Ethan, Diego a Ines, Iolanta a Serene a opět nová postava - Frankova žena Vanessa.

Tak co, který drabble vás zaujal nejvíc?


1. Nevýznamná malá záhada

1. července 2011 v 20:55 | Lomeril |  Neříkej mi pravdu


Přináším novou první kapitolu Neříkej mi pravdu. Seznamte se s Calvinem Baileym a Careym Sullivanem. Doufám, že vám budou sympatičtí, protože se jich hned tak nezbavíte.
Tímto také děkuji Temnářce za rady a pomoc.


čtvrtek 26. června, Londýn