Co nás naučil seriál Merlin

24. května 2011 v 15:59 | Lomeril |  Co jsem kde pochytila

Něco o seriálu:

"You really are a complete idiot, aren't you? " ("Ty jsi vážně úplný idiot, viď?")
"Look, I've told you you were an ass. I just didn't realize you were a royal one." ("Podívej, řekl jsem ti, že jsi osel. Jenom mi nedošlo, že korunovaný.")
Poznali jste krále Artuše a jeho dvorního kouzelníka Merlina? Ne? Nevadí, protože tahle série BBC má s legendou společného jen málo.

Základní zápletka je jednoduchá - v království Uthera Pendragona je přísně zakázaná magie. Pod trestem smrti. A právě na dvůr tohoto krále přichází největší kouzelník všech dob - Merlin. Merlin ovšem o svých schopnostech mnoho neví a průvodcem mu je dvorní lékař Gaius. Gaius také kdysi býval kouzelníkem, ale po zákazu magie se kouzel zřekl. Merlin získá práci jako osobní sluha prince Artuše. Ti dva se ze začátku nemají rádi, ale brzy mezi nimi vznikne přátelství, kdy by jeden pro druhého skočili do ohně. To samozřejmě maskují spoustou urážek a sarkasmu. Samozřejmě nechybí ani dámské osazenstvo, zastoupené královou schovankou lady Morganou, která má sama latentní magické schopnosti, a její komornou Guinevere. A málem bych zapomněla na trochu potměšilého draka, zavřeného v Camelotském sklepení, ke kterému si Merlin chodí pro radu.

Seriál se mi líbil a nelíbil. Negativa jsou prakticky shrnuta níže. Seriál je tažen hlavně herci (obzvláště ústřední duo Merlin (Colin Morgan) a Artuš (Bradley James)) a vtipy. Scénář a technické provedení nic moc. Samozřejmě nesměl chybět milostný trojúhelník Artuš - Guinevere - Lancelot, ale je to jeden z nejnucenějších vztahů v seriálu. Artuš a Gwen jsou spolu skvělí, Gwen a Lancelot jsou spolu křečovití. Nemluvě o tom, že se Lancelot objeví pouze ve třech epizodách.
Mým hrdinou zůstává Gwaine. Neohání se osudem, ctí a poviností na každém kroku, naopak vymetá hospody, zaplétá se do rvaček a srší charismatem. Ale když nemám Gwainea, Artuš je více než dostačující náhrada.


A co že jsem se u seriálu naučila?
- V mytologické Anglii žili černoši. Mezi nimi i královna Guinevere.
- Princ Artuš měl velmi nevyrovnané bojové schopnosti - jeden den byl schopen sám v horečce přešermovat sedm démonických jezdců (vezměte nazgúly a Darth Vadera a smíchejte v poměru 2:1), ale o několik epizod později před jeho očima odvlékali jeho lásku a udrželi ho dva obyčejní strážní.
- Magie byla na Camelotu zakázaná.
- Princ Artuš vždycky omdlel, když Merlin potřeboval udělat kouzlo. Nebo se díval jinam. Nebo si vůbec nevšiml, že přímo vedle něj zničehonic vyšlehl sloup ohně a zapálil strop.
- Vězení v Camelotu mělo pravděpodobně místo dveří korálkový závěs, protože z něj dokázal utéct prakticky kdokoliv.
- Dvorní lékař je zároveň odborníkem na všechny obludy, co jich jen kolem je.
- Když už to vypadá, že někdo umře, objeví se nějaký Deus ex machina, který ho zachrání.
- Všechny mytologické bytosti mají jediný cíl - získat jedno malé lidské království.
- Typické jméno pro druidskou dívku zní Freya. A mění se v kočku s křídly, které se říká Bastet.
- Není nic snadnějšího, než očarovat Artuše, aby se do někoho zamiloval.
- Šerm byl mezi středověkými ženami běžnou dovedností.
- Žena v kalhotách nebyla nic pobuřujícího.
- Brnění a koně si mohl dovolit v podstatě kdokoliv.
- V mytické Anglii měli rajčata. A po lidech na pranýři házeli brambory.
- Vážený a obdivovaný král Uther všechny problémy řešil tím, že popadl prvního příhodného člověka, obvinil ho z čarodějnictví a popravil.
- Když se chcete někoho zbavit, řekněte mu, ať přinese vodu. To vždycky zabere.
- Denní program na Camelotu: Snídaně. Objeví se příšera / mor / někdo ode dvora je očarován. Artuš / Uther se to pokusí vyřešit tím, že se pokusí zabít příšeru / uvězní nevinného člověka. Nic se nevyřeší. Oběd. Morgana se pohádá s Utherem a kritizuje sociální systém feudální společnosti. Merlin a Gaius odhalí pravou příčinu problému. Merlin jde za drakem, aby se dozvěděl řešení. Večeře. Merlin vyřeší problém pomocí magie, zatímco je Artuš v bezvědomí. Artuš urazí / poníží Merlina. Konec epizody.
- Excalibur se neobjevil ve chvíli, kdy ho Artuš vytáhl z kamene (podle jiných legend dostal od Jezerní paní). Tím mečem Artušovy mávaly přímo pod nosem snad všechny myslitelné postavy.
- Když se Merlin potřeboval něčeho zbavit, hodil to do jezera, ať už to byl meč nebo mrtvola jeho lásky. Nechci vědět, co dělal se zbytky Artušova jídla.

A několik krátkých ukázek:
Artuš byl raněný v lese a Merlin se ho snaží uzdravit. (3. sezóna, 5 epizoda "The Crystal Cave")


Artuš se vydal na výpravu, kterou měl dokončit sám, ale Merlin a Gwaine jeli za nim. (3. sezóna, 8. epizoda "The Eye of the Phoenix")


Artuš a Merlin řeší vytírání. (3. sezóna, 1. epizoda "The Tears of Uther Pendragon - part 1")

Artuš má jít do bitvy a Merlin ho povzduzuje (3. série, 2. epizoda "The Tears of Uther Pendragon - part 2")

Podobná jako předchozí, Artuš se chystá jít bojovat s drakem, který zaútočil na Cameloti. (2. série, 13 epizoda "The Last Dragonlord")

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Chloë Noir Chloë Noir | Web | 24. května 2011 v 16:16 | Reagovat

Podľa mňa..totálny trapas...videla som nejaké uryvky na nemcoch, ale akože...no vobec ma to nezaujalo :D
Ale tá scénka, kde mu kydne handru do xichtu a vedro na hlavu, to ma pobavilo :D

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 24. května 2011 v 16:53 | Reagovat

No, pár dílů jsem viděla tak jednim očkem, když jsem čekala na Doktora a  ... člověk se aspoň zasměje, když už nic :D

3 Colleen Colleen | 26. května 2011 v 16:42 | Reagovat

Arthur a Gwen že jsou spolu skvělí? Dovolím si nesouhlasit... Lancelot/Gwen jsou mnohem přirozenější... a Gwen má víc chemie s Merlinem... ale třetí řadu jsem zatím neviděla, právě kvůli tomu šíleně protlačovanému vztahu odnikud (už i Arthur/Morgana jsou mnohem přirozenější), ale přes prázdniny se k ní asi vrátím. První série ale zůstane mou nejoblíbenější... hlavně ji mám na DVD i s komentáři, které jsou boží :D

4 Lomeril Lomeril | Web | 26. května 2011 v 19:06 | Reagovat

[3]: Rozhodně mi přišlo, že je Gwen přirozenější s Arthurem než s Lancelotem. Ve třetí řadě mají pár krásných roztomilých scén a jeden díl je věnovaný jen jim. Ale stejně - nejpřirozenější pairing mi přišel Arthur-Merlin. A to nejsem slashařka.

5 Colleen Colleen | 29. května 2011 v 15:17 | Reagovat

[4]: Právě proto jsem je u tebe nezmiňovala :D Ale když už si to myslí i neslahaři... :D

6 Awia Awia | Web | 31. května 2011 v 8:57 | Reagovat

Neviděla jsem, dívat se nejspíš ani nebudu, ale tvůj článek mě pobavil. Hlavně ty různé postřehy ze života v "tehdejší" Anglii. XD A denní probram na Camelotu? Co jiného bys čekala? :D

7 Milly Elen Milly Elen | Web | 31. července 2011 v 18:34 | Reagovat

mám tenhle seriál moc ráda
hodně mě pobavilo to, co jsi se ze seriálu naučila :D

8 ... ... | 24. února 2012 v 18:00 | Reagovat

tenhle serial je skvělý...patří mezi ty nejlepší ...

9 Emily•Charlotte Emily•Charlotte | Web | 25. dubna 2012 v 20:37 | Reagovat

Tento seriál je úúúžasný. :D Kdyby jsi měla zájem, máme o něm povídku. :) http://stories-mz.blog.cz/1204/merlin-prvni-kapitola

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama