Květen 2011

Vstávej, múzičko, holala

29. května 2011 v 23:58 | Lomeril |  Around Lomeril
Kombinace Within Temptation, Poets of the Fall, klasického westernu, Písně ledu a ohně a lehce brakovitého fantasy seriálu nezklame. Pro mou múzu to zafungovalo jako elixír života.
Neříkej mi pravdu mi dává zabrat. Už jsem začala povídku přepisovat po šesti hotových stránkách. I po dvaceti. Po padesáti jsem se do toho pustila poprvé. Velká část z dotyčných padesáti šla prostě pryč a musím říct, že zrychlení tempa mi prospělo. Teď jsem konečně dokončila (do šuplíku) první část, která dějově pokrývá celý plán původní povídky. Poplakala jsem si nad vlastními postavami (no tak, přece jste ode mě nečekali bezpodmíněčný happyend), čímž jsem se znovu diagnostikovala jako magora první třídy. Chudákům jim zničím život a ještě nad tím brečím jako želva.
Problémem ovšem je, že teď se chystám vkročit do části děje s velkou cedulí Hic sunt vampires, protože to je tak všechno, co o něm vím. Jasně, tuším, kdo tam má na konci dostat nakládačku, ale jak k tomu dospějí, to je i pro mě hádankou.
A to bych se prosím měla učit jak mourovatá.

Co nás naučil seriál Merlin

24. května 2011 v 15:59 | Lomeril |  Co jsem kde pochytila

Něco o seriálu:

"You really are a complete idiot, aren't you? " ("Ty jsi vážně úplný idiot, viď?")
"Look, I've told you you were an ass. I just didn't realize you were a royal one." ("Podívej, řekl jsem ti, že jsi osel. Jenom mi nedošlo, že korunovaný.")
Poznali jste krále Artuše a jeho dvorního kouzelníka Merlina? Ne? Nevadí, protože tahle série BBC má s legendou společného jen málo.Vyřeš hádanku

17. května 2011 v 20:16 | Lomeril |  Around Lomeril
Jedna ne úplně souvislá básnička. Co mě tak napadla. Pokus o volný verš a hlubokou myšlenku.

Milování bez jediného doteku odnáší strach
Otevřený svět ve tvé dlani mě děsí a láká
Drsná slova nutí v agonii svékat i kůži
Rozbíjím se, když sypu sůl do svých ran
Ámen končí má modlitba ke tvým očím

Jakou barvu vlastně mají?

Vykladačka smrti

15. května 2011 v 12:38 | Lomeril |  Books in my thoughts

Takže i já přicházím se svou troškou do mlýna v této knižní výzvě. První knihou je Vykladačka smrti od Ariany Franklinové.
Historická detektivka se odehrává v Anglii za vlády Jindřicha II. (tedy 12.století). Ve Cambridgi dojde ke zrůdné vraždě malého dítěte a zmizení několika dalších. Jsou obviněni Židé, což se nelíbí králi Jindřichovi, jelikož se bojí, že by mohlo dojít k masovému exodu Židů z Anglie, což by znamenalo zhroucení ekonomiky království. Proto povolává neobvyklý tým vyšetřovatelů - Adélii, lékařku, specializovanou na pitvy; židovského špiona Simona Neapolského a arabského eunucha Mansúra. Je to ale hlavně Adélie a králův věrný služebník Rowley Picot, na kterých leží tíha odpovědnosti za dopadení bestiálního vraha, který mučí malé děti.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Doporučil mi ji kamarád, zmínila jsem se o ní mamce a pak jsem ji dostala k Vánocům.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Předsudky, odlišnost
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Vyšetřovat.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Líbila se mi Adélie. Vždycky se mi líbí intelektuální ženské hrdinky.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Líbily se mi výtečně propracované, originální postavy, a to, že se příběh nezaměřoval jen na kriminální zápletku, ale i na detektiva a osobnosti kolem něj.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Nelíbily se mi občasné historické nepřesnosti (např. srnčí kýta na kukuřici) a upřímně, moc nemusím psychopatické sériové vrahy.

Kapitola druhá: Ideály

14. května 2011 v 13:08 | Lomeril |  Osada čistých duší
A po dlouhé době staronová kapitola povídky Osada čistých duší. V téhle byly provedeny jen malé změny oproti původní verzi z r. 2006, takže to můžete vzít tak trochu jako vzorek, jak jsem psala v začátcích tohoto blogu.


Odznova

10. května 2011 v 21:10 | Lomeril |  Bordel aneb Co bylo kdysi aktuální
Omlouvám se za poněkud delší nečinnost, měla jsem pár akcí a jednu nepěknou nemoc. Nicméně jsem zpět, i když mě asi nepochválíte.
Mám jednu důležitou zprávu - smazala jsem všechny zatím uveřejněné kapitola Neříkej mi pravdu. Povídka projde určitou rekonstrukcí a budu chtít začít od píky, přestože v už zveřejněných kapitolách snad nebudou změny tak velké. Hlavně chci povídku upravit tak, aby byla pochopitelnější pro ty, kdo nečetli Lovce, potom měním povolání jedné z postav a chystám se změnit koncept příběhu. Původní plán byl, že budou dva díly. V prvním, Neříkej mi pravdu, jsem se chystala zaměřit na psychologii postav a rozvoj různých vztahů (a ne jen milostných) a měla to utnout krátká, nečekaná akce. Tempo mělo být hodně podobné Lovcům Prokletých (myšlen samozřejmě první díl). Na to jsem chtěla navázat druhým dílem s polooficiálním názvem Vae victis, kde už měla akce střídat akci a řežba řežbu, vše prokládáno záblesky intenzivní romatinky.
Než jsem zjistila, že v Neříkej mi pravdu skoro není o čem psát a že by možná bylo chytřejší nedělit příběh na dvě samostatné povídky, ale spojit to do jedné (dlooouhé). Můžu seškrtat vycpávky (které stejně psát neumím) a myslím, že příběhu rychlejší tempo prospěje.
Taky se asi trochu bude šachovat s vyprávěcími hlavami, protože původní plán byl, že vypravěči budou jen a pouze Diana a Calvin a budou se střídat po kapitole. Pak mi do toho začali lézt záporáci (potvory, taky se nacpou všude) a teď se k pomyslnému mikrofonu cpe kdekdo.
Takže mi držte palce, jdu překopávat.