Severus Snape a jeho černí bratři

16. dubna 2011 v 22:07 | Lomeril |  Co jsem kde pochytila

Co mají společného čarodějové Severus Snape a Draco Malfoy, upír Eric Northman, Fantom Opery, student Light Yagami, upír Lestat de Lioncourt, matematik Ian Malcolm, jižanský švihák Rhett Butler, dračí jezdec Murtagh, kapitán Jack Sparrow, mutant Wolverine, šlechtičtí bratři Jaime a Tyrion Lannisterovi, mág Zavulon a agent 007 James Bond?
Odpověď vám asi nedá moc práce. Nikoho z výše uvedených by si většina z nás domů nevzala ani za úplatu. A přesto je tak trochu milujeme.

Holkám se může líbit dobrodruh, ale domů ho nezvou. Vezmou si klaďase. (Jean Greyová v X-men 2)

Ano, dnes bude řeč o "bad boys."


Pokud chcete, aby se o vašem psaly stohy fanfiction, kde by byl párován se všemi možnými i nemožnými slečnami a pány, hlavně z něj nedělejte příjemného, milého kluka, nenápadného pracanta se silným smyslem pro čest. A nedělat z něj hlavního hrdinu je také zásadní výhodou.

Tajnůstkářský podrazák, pro kterého je čest jenom slovo, který uráží každého, koho potká, nedělá mu problém hrát na dvě i více stran, dělá si co chce, je schopný opustit spolubojovníky, i když ho zrovna potřebují, chová se k lidem jako ke kusu hadru a zásadně na něj nedělají dojem hrdinské ideály. Líbil by se vám takový přítel? Osobně, kdybych měla dceru a ona si přivedla domů něco takového, začnu křičet něco ve smyslu: "Fuj, kdes to našla? Pusť to, kdoví, kde se to válelo!"

Neříkám, že všechny výše uvedené příklady mají všechny výše uvedené vlastnosti. Ale stejně, jako jsem to udělala v případě Mary Sue, bych ráda prošla základní diagnostiku Bad Boye.

Vzhled
- černé nebo blonďaté vlasy. Hnědá je přece pro nevýrazné postavy a zrzavá je pro rozpustilé nebo vášnivé postavy.
- obliba v černé barvě
- bledá pleť
- neobvyklý mazlíček
- nějaká jizva nebo fyzická vada

Minulost (před vyprávěným příběhem)
- pochází ze šlechtické nebo bohaté rodiny
- dlouhá léta se snažil dosáhnout jedné věci
- dlouhá léta zápasil s jediným nepřítelem

Povaha
- těžce sarkastický
- chladný jako kus ledu a cynik z povolání
- intrikán a podrazák, popř. dvojitý nebo tajný agent
- tajnůstkář
- sobec nebo aspoň velice ambiciozní

Ostatní
- když už se zamiluje, je to do hlavní hrdinky nebo do postavy, která úzce souvisí s hlavním hrdinou
- má výjimečné schopnosti / výjimečnou moc
- přechodně pomáhá hlavnímu hrdinovi

Podezřelí
Severus Snape je černovlasý, chodí v černém, je bledý jako stěna, jeho sarkasmus je pověstný, vřelostí zrovna taky nepřetéká, dvojitý agent... počkat, to je vlastně hlavní charakteristika jeho postavy, o svá tajemství se rozhodně nedělí, zamiluje se do Harryho matky, je výjimečně schopný čaroděj (Nitrobrana, lektvary) a hlavnímu hrdinovi pomáhá. Skóre: 11/16
Draco Malfoy je bledý blonďák, ze šlechtické rodiny, dlouhá léta bojuje proti Harrymu, studený je jako psí čumák, o sobeckosti a ambicích asi netřeba se zmiňovat, je tajným agentem Voldemorta v Bradavicích. Skóre: 7/16
Eric Northman z True Blood je bledý blonďák, kdysi byl synem vikingského krále, dlouhá léta se snažil najít upíra, který si ochočil vlkodlaky a zabil jeho rodinu, je to sarkastický cynik, intrikuje nalevo napravo, neřekne víc než musí, ambiciozní sobec by taky seděl, tak trochu se zamiluje do Sookie, je na upíra velmi mocný, a přechodně se vždycky musí spojit se Sookie a Billem. Skóre: 12/16
Light Yagami se snaží stát se bohem nového světa, zápasí s detektivy L, M a N (ne, O, P, Q nebude, ledaže by vydali další sérii Death Note), je studený, intrikán non plus futrál, logicky i tajnůstkářský, ambice... ehm, chce se stát bohem?, vlastní neobyčejnou moc v podobě Zápisníku Smrti a přechodně se spojí s L (pravda, když ztratí paměť, ale stejně...). Skóre: 8/16
Murtagh (a prosím, opravte mě, jestli se pletu) je černovlasý, bledý, rád chodí v černé, má draka (a kdo řekne, že je to obvyklý mazlíček, na toho pustím bojové křečky), má sexy jizvu, je to syn dračího jezdce, což se dá přirovnat ke šlechtě, má rozhodně víc než sklony k cynismu, rozhodně se se svou minulostí nešíří, je daleko lepší čaroděj než Eragon a Eragonovi pomáhá. Skóre: 10/16
Jack Sparrow se snažil získat zpátky Černou perlu, zápasil s kapitánem Barbossou, sarkasmus... ne, ani náhodou!, pamatujete si, že by někoho podrazil?, tajnůstkář, sobec, dá se říct, že se zamiloval do Elizabeth (i když to je velmi sporný bod), pomáhá hlavním hrdinům. Skóre: 8/16 (nebo 7/16 když nepočítám tu Elizabeth)
Tyrion Lannister z Písně ledu a ohně je blonďatý, znetvořený, syn nejbohatšího šlechtice v Sedmi královstvích, dlouho se snaží získat svá práva dědice Casterlyovy skály, věčně zápasí se svým otcem, jeho sarkasmus je ukázkový, podrážet umí jako pravý Lannister a ambice mu rozhodně nechybí. Skóre: 8/16
A poslední je tu Zavulon z Denní hlídky. V lidské podobě černovlasý, bledý, v černém obleku, věčně zápasící s Geserem, toužící po vítězství Tmy, ledový cynik, ztělesněné intrikánství, tajnůstkářství... Výjimečná moc... jen mág mimo kategorie, a Antonovi napovídá snad v každé knize. Skóre: 10/16

A přesto... a přesto je milujeme. Já taky. Neznám postavu, která by mě vzala za srdce víc, než cynický Eric Northman. Miluju Tyriona Lannistera. Murtagh sice má tu smůlu, že není v úplně skvělém díle, ale je to nejlepší, co v Eragonovi je. Snape je sice moc fajn, ale za srdce mě tolik nikdy nevzal. Zato Zavulon... ne že bych nefandila Antonovi, toho mám asi radši, ale Zavulon je v mém pomyslném žebříčku mužských postav z Hlídek v těsném závěsu.

Já se přiznám, že jsem takovou postavu chtěla napsat už mnohokrát. Temnou povahu, která bude přitahovat svou záhadností, pobaví svou ironií, ohromí svými schopnostmi, překvapí svými intrikami. Muž s povahou lovce, sexy jako Hugh Jackman (dosaďte několik pubertálních vzdechů), drsný jako šmirglpapír, prostě chodící ženolapka. Snažím se ho stvořit už léta. Nevím proč, ale nikdy se mi to nepovedlo. Několik pokusů můžete vidět v mých povídkách (např. princ Angus Clemens ve Zlatu a stříbru, Garett Rea ve Skrytých pokladech, Pierre Laren v Osadě čistých duší, Corann z Baile v Krvi na sněhu, Ragham v Operaci Rocolia, Diego Ramirez a Oleg Golubjev v Lovcích)

Možná je problém, že mám tendence cpát "bad boye" jako hlavního hrdinu, což se nesmí. (Death Note je výjimkou, potvrzující pravidlo). O hlavním hrdinovi totiž většinou víme plus mínus všechno a známe i jeho lidštější stránky. Hlavní hrdina je ten, co v popředí mává mečem, vzteká se, žene ostatní dopředu s tím, že přece "musíme porazit Pána Zla," a zamiluje se do té nejnevhodnější ženské v okolí, aby se tím mohl trápit. Bad boy je ten, který se mu v pozadí směje. Ráda bych dodala, že se směje, až se za břicho popadá, ale bad boy má většinou styl a pubertální výtlem je pod jeho důstojnost. Tajemno a odstup je jeho hlavní devízou.

Ale možná je důvod, proč jsou tihle krasavci v rolích vedlejších, popř. v rolích hlavních záporáků. Cílem autora je, aby se čtenář dokázal ztotožnit s jeho hlavním hrdinou, což u bad boye moc nejde. Myslím, že pro většinu z nás není problém představit si sama sebe na místě klopýtajícího, lehce zmateného hrdiny se srdcem ze zlata (to srdce ze zlata si u sebe lidi domyslí, i když ho nemají), ale většina průměrných lidí by nikdy nepřiznala svou podobnost s "bad boyem," i když kus z něj má v sobě každý. Možná je tak milujeme proto, že se nebojí ukazovat světu svou špatnou stránku, zatímco tu dobrou skrývají, zatímco my to děláme přesně naopak. Být hodný je občas unavující a člověk se touží zachovat jako mrcha. Jenomže bad boy má ještě jednu vlastnost - většinou nemívá happy end, jaký bychom pro sebe chtěli. A proto se snažíme být ti hodní a doufáme, že budeme nakonec odměněni princem na bílém koni.

Co mě na tom mrzí, je fakt, že právě bad boys jsou nejčastější obětí špatných fanfiction. My Immortal, oficiálně nejhorší HP fanfiction vůbec, má jako hlavního mužského protagonistu Draca Malfoye. Severus Snape, Eric Northman, Fantom Opery (shodou okolností také Eric), Murtagh a Jack Sparrow už byli znásilněni celým zástupem Mary Sue. A jen málokterá fanfiction trefí jejich charakter. Dost to odnáší oba Ericové. Upír Eric Northman se prostě nezamilovává do opuštěných dívek, ty vysává. Fantom Opery nebude učit ve škole, byť v hudební.

Ale kdo je, chudák, nejčastější obětí je Severus Snape (jako by toho neměl dost). Je to tragická postava, už proto, co s ním nevybouřené pubertální slečny dělají. Například citát z díla, které jsem našla na blogu glosátorek Marionet a Iriny.

"Proč jsem se musel zakoukat zrovna do Grangerové, je mezi námi takový rozdíl. Sakra je to Potterova kamarádka. Bože kdyby mě viděla máma…." Zamyslel se. "Hmmm, ta by mi řekla, že lásce se nedá poroučet. Na věku nezáleží."

Porovnejte s:
"Hlupáci, kteří pyšně chodí se srdcem na dlani, kteří nejsou schopni ovládnout své city, kteří se vyžívají v truchlivých vzpomínkách a nechají se tak snadno vyprovokovat - jinak řečeno slaboši - nemají proti moc Pána zla sebemenší šanci!" (Harry Potter a Fénixův řád, str. 496)

Připadá vám to jako stejná osoba?

V originálních fikcích je to kupodivu většinou lepší, ale bad boy se tam stejně po čase otevře a vyleje své srdce hrdince do klína (a často dojde i na další tělesné tekutiny). Někdy jsou tyhle citové výlevy skoro na škodu, protože se stává, že to autor přežene, a z našeho bad boye se stane citlivka, která si rve vlasy nad hrobem své lásky. To dělají hlavní hrdinové, kamarádi.

A skoro ještě horší je, když se bad boy napraví a stane se z něj milý a hodný jinoch. Někdy je to na prst do krku.

Nejlepší je odhalovat hrdinovu lepší stránku jen v záblescích. Dobře působí, když to autor vzápětí zabije nějakým podrazem. Mistrem oboru je G.R.R.Martin, který v jedné kapitole popíše, jak Tyrion zachrání malou holku před šikanou ze strany pár rytířů, aby se vzápětí pokusil otrávit svou vlastní sestru. No, potom riskuje život, aby mohl mít ve své blízkosti dívku, kterou miloval. A jen tak, aby se neřeklo, *spoiler* zabije svého otce *end spoiler*.

Neříkám, že hlavní hrdina nemůže být bad boy, ale není jednoduché to napsat tak, aby byl opravdu tak záhadný a temný, jak si přejeme. Ale kolem a kolem, pište bad boye, ty černé od hlavy až k patě
z obou stran. Ty samotářské intrikány, co jsou tak ostří, že byste se s nimi mohli holit, a tak studení, že mít je doma, nepotřebujete mrazák. Ty arogantní, kteří mají pocit, že jim zbytek lidstva nesahá ani po jejich černé ponožky. Ty, pro které je urážka denním chlebem. Ty, co se budou do očí vysmívat jednotlivcům a lidstvu. V reálu bychom je nenáviděli. Ale na papíře? Budeme je milovat.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 BuffynQa :)) BuffynQa :)) | Web | 16. dubna 2011 v 22:23 | Reagovat

No jo,já holt nemám tvůj mozek abych věděla co je pro tebe ideální :) ale díky za přípomínku,i když se jí řídit nehodlám.Protože mím PRAVÍM čtenářům to vyhovuje takto.

2 kamiteri kamiteri | Web | 16. dubna 2011 v 22:34 | Reagovat

zajímavý článek..

3 ▓▒ Mary Depp Snape ♥ ▒▓ ▓▒ Mary Depp Snape ♥ ▒▓ | Web | 16. dubna 2011 v 22:55 | Reagovat

z té řádky znám jen jacka a severuse :D nebo znám,samozřejmně né osobně.

4 Lomeril Lomeril | Web | 16. dubna 2011 v 22:55 | Reagovat

[1]: Nešlo vůbec o to, co je ideální pro mě. Připomínka se týkala obecných pravidel psaní povídek. Řiď se jí nebo ne, to je na tobě.

[2]: Dík.

5 Lomeril Lomeril | Web | 16. dubna 2011 v 22:56 | Reagovat

[3]: Podle přezdívky bych i hádala, že Jacka a Severuse asi znát budeš. A Draca Malfoye taky musíš znát. :-)

6 Lampgirl Lampgirl | Web | 16. dubna 2011 v 23:39 | Reagovat

Všichni máme rádi Bad Boye! Ale mít je doma, to by bylo asi o život...
Já se taky pokoušela párkrát o Bad Boye jako hlavní postavu, protože mám tendenci psát hrozně cynicky, ale jaksi mám taky tendenci do všeho strkat trauma z dětství, které vysvětluje jeho poznámky a udělám z něj citlivku... :D

7 antigallery antigallery | Web | 17. dubna 2011 v 0:59 | Reagovat

samozrejme, že bad boys priťahujú neskutočnou silou...

8 Lennroe Lennroe | Web | 17. dubna 2011 v 1:23 | Reagovat

Budu mít divoký sny, když jsi mi je tak připomněla všechny najednou. A určitě bych dala dohromady i další...
My Imortal - já si to snad přečtu, je to slavný skoro jako Měsíc v jináči.
Kdyžs byla u toho vylejvání, nějak mě napadlo, že těma tekutinama se tak nějak toho dá zkazit mnohem míň než těma citama.
Bezvadnej čánek.

9 Rabe Rabe | Web | 17. dubna 2011 v 8:00 | Reagovat

když těch dobrých hrdinů je všude plno a takovej záporák to je prostě úplně o něčem jiném :D taky je mám nejradši

10 Zasněná* Zasněná* | Web | 17. dubna 2011 v 8:03 | Reagovat

Nevím, jestli bych mezi skupinku těchto postav zařadila Snapea. Pro mě to byl hrdina, který si na začátku vybral špatnou cestu, ale později se napravil.
A ano Fanfiction tohohle řádu, jaký zde uvádíš je dosti šílené, to musím uznat i přesto, že jsem jednoho takového šíleného díla autorkou. Ale do téhle blázniviny jsem se pustila hodně dávno (a to jen z důvodu, že se mi líbí pár SS a HG), teď už bych si na Sevíka ani náhodou netroufla. :D
Pěkný článek. ;-)

11 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 17. dubna 2011 v 8:25 | Reagovat

Znám jich z tvého výčtu hodně a všechny je mam děsně ráda hlavně pro jejich cynismus a příšerný chování :D:D:D

12 Filomena Filomena | Web | 17. dubna 2011 v 9:38 | Reagovat

Smekám. Vážně, tohle je překrásně pravdivý článek, skvěle napsaný a připomíná vlastně všechny "bad boye" najednou. A musím říct, že pro mě jako pro autorku fanfiction je čím dál obtížnější je zachytit, protože originál je holt jenom jeden (ale na druhou stranu jsem četla i HP fiction se Snapem, kde je na začátku vážně úplně stejnej jak v knížce ... bohužel o konci se to říct nedá).

13 Lomeril Lomeril | Web | 17. dubna 2011 v 10:13 | Reagovat

*Vteřinku se vzpamatovává z takové komentovanosti a zároveň se potutelně usmívá, protože věděla, že tady budou komentáře letět víc než pod novou kapitolou*

[6]: Právě. Trauma z dětství je skoro u všech bad boys, ale člověk ho nesmí moc připomínat, pak z něj udělá emo-fňuknu. *významný pohled ve směru jisté svojí postavy*

[7]: Samozřejmě :-)

[8]: Děkuji. My Immortal... nedá se to číst v kuse a na jakékoliv čtení to chce hodně, opakuji, hodně silný žaludek.

14 Lomeril Lomeril | Web | 17. dubna 2011 v 10:17 | Reagovat

[9]: Upřímně, jsem si schopná smlsnout si i na dobře napsaném dobrém hrdinovi. Takový Jon Sníh z Písně ledu a ohně, to je skoro typický příklad. Ale ne že by dopadal nějak dobře.

[10]: Já neříkám, že bad boy musí nutně kopat za zlou ligu. Ale vzhledem a vlastnostmi Snape sedí.

[11]: Jako my všichni...

[12]: Snad jsem nečetla fanfiction, která by Snapa udržela. Ale já nevím, protože fanfikce jsem zásadně nepsala (kromě jedné kdysi do šuplíku, ale tu nikdy nezveřejním).

15 Septima Severa Septima Severa | Web | 30. června 2011 v 21:56 | Reagovat

JEDINĚ sexy jako Hugh Jackman :-D Mně se nikdy nepovedl ani slabý odvárek něčeho takového, protože poslední dobou ani nemám nápad na něco většího, kde by byl intrikám dán prostor. Ale taky se o to už roky pokouším...

16 ramy ramy | Web | 9. října 2011 v 0:15 | Reagovat

úprimne..neplánovala som,že to celé prečítam, kedže je to dosť dlhé :D, ale nuž.. dostala si ma. je to naozaj dobre a vtipne napísané. veľmi dobre sa to číta :). páči sa mi tvoj štýl písania asi by som si mala prečítať nejakú tvoju tvorbu :)

17 Topier Topier | Web | 9. října 2011 v 2:12 | Reagovat

tá charakteristika! totálne sedí na jednu postavu z jednej mojej (našťastie už zahodenej)poviedky :D

18 FirLy FirLy | Web | 8. května 2012 v 18:29 | Reagovat

Murtagh má hnedé vlasy ;) Garrett - ktorý ho hral vo filme ( zhodou okolnotí, môj najobľúbenejší herec hrá moju najobľúbenejšiu postavu.... aj keď tým u mňa asi filma aj končí) - mal síce vlasy čierne ale keď ho Eragon prvý krát uvidel opis tváre bol (opisujem z knihy) - "Vážnu tvár s prenikavými očami mu lemovali pramene hnedých vlasov." ... a dokonca bol zo začiatku sympaťák - a vcelku klaďas... aj keď sa v ňom niečo skrývalo.... Murtagh skôr patrí medzi tie zmätené postavy než vyslovene zlé... aj keď na ňom určite niečo zlé je ...ale hej, do skupiny "bad boys" určite patrí.... ťažko sa opisuje,ale asi aj  preto ho mám tak rada ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama