JNUR - Úvod

13. ledna 2011 v 22:21 | Lomeril |  Jak napsat upíří romanci
Ano, jsem založením velmi jedovatý a sarkastický člověk. Ano, zajímám se o literární klišé. Ano, zajímám se o moderní upíří romance.
A ano, spojila jsem všechno tohle dohromady.

Dneska, jak si možná někteří z vás všimli, letí upíři. Chcete také napsat upírskou romanci? Není nic jednoduššího! Stačí posbírat pár rad od již úspěšných autorů. Představuji vám naše dnešní rádce:
Stephenie Meyerová - autorka veleúspěšné "ságy" Stmívání, která vypráví, kterak se do sebe zamilovali upír Edwarda dívka Bellaa žili šťastně až do smrti.
Richelle Meadová - autorka úspěšné série Vampýrská akademie. Příběh sleduje dhampýrku (poloviční upírku) Rose, která se trénuje na osobního bodyguarda své nejlepší kamarádky Lissy, která je shodou okolností posledním potomkem prastarého šlechtického rodu. Rose je zároveň zamilovaná do svého instruktora Dimitrje.
P.C. a Kristin Castovy - autorky úspěšné série Škola noci. Hrdinkou Školy noci je upíří mládě Zoey, které z nějakého důvodu vyvolila bohyně Nyx. Zoeyse líbí školní idol Eric Night, nesnáší školní celebritu Afroditua navíc ji pronásleduje její bývalý lidský přítel Heath. Kromě toho se u ní projevují schopnosti, které by se měly projevit až za několik let. Ze série jsem četla a budu odkazovat na první díl a prvních pár kapitol druhého.
Charlaine Harrisová a Alan Ball -autorka Southern Vampire Mysteries, knižní předlohy k seriálu True Blood (jehož tvůrcem je Alan Ball). Z knižní předlohy jsem četla jen pár kapitol, ze seriálu jsem viděla první dvě série. Hrdinkou je telepatka a servírka Sookie, která se zamiluje do upíra Billa, který se do města přistěhuje, a neustále se s ním střídavě rozchází a spí.

Několik upozornění, než začnete číst:
Vyskytnou se spoilery, na Stmívání a VA v celém rozsahu, True Blood první dvě série, Škola noci první díl a částečně i druhý (který jsem nečetla celý, ale četla jsem aspoň shrnutí). Pokusím se vyvarovat nejhorších prozrazení, ale spoilerům se prostě nevyhnu.
Co se týče Školy noci, možná, že ne všechny informace budou přesné vzhledem k pozdějším dílům.
A hlavně, všechno berte s rezervou. Spousta klišé není záležitostí pouze upířích knížek. Spoustu z nich mám i já ve svých povídkách. Tohle je prostě takové shrnutí, obecný návod.

P.S. Kdyby mi někdo doplnil příklady z Vampire Diaries, byla bych mu neskonale vděčná.

A příště už začneme.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 12. března 2011 v 19:18 | Reagovat

Z Vampýrské akademie jsem slyšela jen dvě-tři kapitolky v angličtině (audio, příprava na zkoušku z AJ), pak mě to začalo děsně nudit. Jinak jsem shlédla všechny tři série TB, protože jsem se zrovna neměla na co dívat, a to je tak celé. Na upírské romance moc nejsem. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama