JNAR - Postavy

13. ledna 2011 v 22:23 | Lomeril |  Jak napsat upíří romanci
POZNÁMKA: DO KOMENTÁŘŮ SI PIŠTE PŘÁNÍ NA OSOBNOST MĚSÍCE ZA ÚNOR

Postavy jsou nejdůležitějším bodem, proto s nimi začneme. Protože upírská romance si často vystačí s minimem děje, musíme mít ty správné postavy, aby čtenář naše dílo po pár stránkách nezahodil.1. Hlavní hrdinka
Hlavní hrdinka je samozřejmě nejdůležitějším bodem nejdůležitějšího bodu. Je jakýmsi nepsaným pravidlem, že je zároveň i vypravěčkou celého příběhu (všechny výše uvedené autorky používají ich-formu). Protože s ní strávíte hrozně moc času, je dobré vybrat si kvalitní.

Varianta 1: Člověk. Nenápadná, hodná dívka, outsider a samotářka bez předchozích milostných zkušeností. Samozřejmě se v určitém bodě příběhu zjistí, že není tak obyčejná, jak se zdá, ale má na člověka neobvyklé schopnosti (Sookie je telepatka, Bella má imunitu proti některým upířím darům). Jednoho dne uvidí přes celou jídelnu/restauraci svého upíra a okamžitě ví, že je něčím výjimečný (Sookie pozná prvního upíra, který se ve městě objevil. Bella prostě pochopí, že to není člověk). Jen by mě zajímalo, jestli má nějaký význam, že ho obě uvidí v nějakém stravovacím zařízení. Analogie s jídlem? No nic... Samozřejmě zaujme její zvědavost a naváže s ním kontakt. Romance může začít. Pokud jste si vybrali tuto variantu, máte vystaráno, protože máte hotovou i zápletku. Můžete x-set stránek řešit, jak to udělají, aby mohli být jako upír a člověk spolu.
Varianta 2: Upír nebo poloupír. V tom případě musí být výjimečná v rámci svého druhu. Nejlepším způsobem jsou nějaké nadstandardní schopnosti (Zoey, jak se zdá, má dospělejší schopnosti než její spolužáci, plus používá všech pět živlů, zatímco ostatní používají většinou jeden nebo dva. Rose je skvělá bojovnice a poté, co ji její kamarádka přivedla zpátky ze světa mrtvých, vidí Lisse do hlavy, umí vycítit nepřátele a vidí duchy). Přece jenom, číst o neschopné upírce nikdo nechce. A nezapomeňte, když upírka, tak nějaký krásný nebo exotický vzhled (Rose je tak trochu školní sexbomba s vlasy a očima po tureckém otci, Zoey má v obličeji vidět indiánské předky). Pokud jste se rozhodli pro tuto variantu, je třeba nějaká alespoň trochu sofistikovanější zápletka, protože od takové hrdinky se čeká trochu víc, než jen vzdychání nad úžasností jejího idola.

Tak, hrdinku bychom měli. A, málem bych zapomněla! Ať už si vyberete jednu nebo druhou variantu, hlavní hrdinka v žádném případě nesmí mít normální, fungující rodinu. (Bellini rodiče jsou rozvedení, její matka má nového manžela. Rose je, jako většina poloupírů, nemanželská, její matka je bodyguardka a nemá na ni čas a její otec je mafián. Zoeyin otec utekl a matčina druhého manžela nenávidí. Sookie je sirotek.) Velmi vhodné je v určitém bodě přivést na scénu babičku. (Bella si sebe ve stáří představuje jako svou babičku a později má její sponu na svatbě. Pro Zoey je babička jediný, kdo jí rozumí. Sookie po smrti rodičů žije s babičkou.)

2. Hlavní hrdina
Takže hrdinku máme, můžeme ji zamilovat. Do koho?
Tady mnoho variant nebude. Ze čtyř vzorových hrdinů jsou tři upíři, jeden poloupír. Požadavky jsou tyto:
Musí být velice pohledný, s nějakými nezvyklými rysy (Edwardovy oči mění barvu podle toho, jak moc má hlad. Dimitrij měří skoro dva metry. U Erica Nighta o ničem nevím, ale četla jsem jen první díl. Bill stále nosí účes z doby americké občanské války.)
Samotné jeho jméno by mělo hrdinku překvapit. (Edward je jméno na Ameriku dnešních dní velmi staromódní. Eric Night se s tímto jménem už narodil, nezměnil si ho, ani když vstoupil do Školy noci. Bill překvapí tím, že se jako upír nejmenuje nějak staromódně. Výjimku tentokrát uděluji Dimitrijovi, který se na Rusa jmenuje dost obyčejně.)
Musí mít nějaký důvod, proč se od hrdinky držet dál a nechodit s ní. (Edward a Bill jsou upíři a bojí se, že by svou milovanou mohli zatažením do upířího světa ohrozit. Dimitrij je Rosin učitel. Eric Night je opět výjimka, alespoň v tom prvním díle.)
Měl by pokud možno být výjimečný i mezi upíry. (Edward umí číst myšlenky. Dimitrij je jedním z nejlepších strážců. Eric Night je prostě idol školy. Tentokrát je výjimkou Bill.)
Jako upír by měl mít až nechutně "neupírskou" povahu. (Edward i Bill "abstinují" od lidské krve. Dimitrij, přestože zabíjí nemrtvé upíry, má vždycky špatné svědomí a hledá útěchu v kostele.)
V určité chvíli by se měl vrhnout hlavní hrdina na pomoc i s nasazením vlastního života. (Spoiler alert! Edward chytá dodávky a pak sám bojuje s Jamesem. Dimitrij zachraňuje Rose na několika místech série. Eric zachraňuje Zoeyina bývalého Heatha před duchy. Bill vychází do slunce, když vycítí, že je Sookie v nebezpečí.)
Pokud je hrdinka člověk, je žádoucí, aby za ní chodil jako pejsek, pod jakoukoliv záminkou. Přestože by se od ní měl držet dál. (Bill chodí do baru, kde Sookie pracuje (to je přece veřejné místo, ne?). Edward za Bellou chodí, aby jí opakoval, že spolu nemůžou být.)
Pokud je hrdinka člověk s neobvyklými schopnostmi, chodí za ní, protože je nesmírně zvědavý, co je ta divná holka vlastně zač. (Platí pro Edwarda i Billa.)
Bývá zvykem přisoudit hrdinovi jeden neobvyklý, trochu staromódní koníček, abyste ukázali hloubku jeho charakteru. (Edward je hudebník, libuje si zejména ve vážné hudbě. Dimitrij je blázen do westernů. Eric recituje poezii.)

Dobře, myslím, že jste si udělali představu, co se od vašeho hrdiny čeká. Přestože většina příběhů by si s těmito postavami možná vystačila, je třeba přihodit ještě trochu koření.

3. Křen č.1 a č.2
Milostný trojúhelník je jedním z nejvděčnějším témat romancí všeho druhu. Možná proto, že většina čtenářek je vděčná, když se o ni zajímá jeden, ale své oblíbené hrdince takový zájem okolí ze srdce přeje (ať už upřímně, či škodolibě).
Proto, přátelé, přichází někdo, komu můžou fandit všechny, které nezaujal hlavní hrdina. Dva křenové.
O Bellu se zajímá přitažlivý indián Jacob Black. Co na tom, že se občas promění v příšeru? A taky to na ni zkouší její spolužák, Mike Newton. Rose je objektem návrhů taktéž svého spolužáka, Masona Ashforda, a zároveň jí činí návrhy rozmazlený šlechtický synek Adrian Ivaškov. Za Zoey jako pejsek běhá její lidský bývalý Heath a zároveň se na ni upírají uhrančivé zraky básníka Lorena Blakea. Sookie si musí dávat pozor na svou krční tepnu v přítomnosti upířího vůdce Erica Northmana a nehladit si cizí psy - co kdyby jeden z nich byl její šéf (a kožoměnec) Sam Merlotte?
A co musí postava splňovat, aby prošla konkurzem a mohla se stát plnohodnotným křenem?
Jeden z nich byl v hrdinčině životě už předtím, než se seznámila s hlavním hrdinou. (Bella zná Jacoba od dětství. Rose chodila s Masonem do školy a trénovala s ním. Zoey s Heathem chodila, než se stala upírkou. Sam je Sookiein zaměstnavatel.)
Alespoň jeden z nich má také výjimečné schopnosti, popř. výjimečnou moc. Nejlépe větší nebo srovnatelné se schopnostmi hlavního hrdiny. (Jacob je vlkodlak a později vůdce smečky. Adrian Ivaškov je prasynovec královny a navíc ovládá vzácný živel zvaný éter. Loren Blake je učitel a jeden z nejlepších upířích básníků. Eric Northman je prastarý upír, šerif celého upířího obvodu a zapletený v obchodu s drogami.)
Jeden z nich je tam spíš pro obveselení a politování, protože o něm hrdinka nikdy vážně neuvažovala. Často proto, že se jeho schopnosti nevyrovnají druhým dvěma v jejím životě. (Bella se na Mika nikdy ani nepodívala a když jí ho Edward navrhnul, div ho neseřvala. Rose sice s Masonem něco jako chodila, ale spíš jako povyražení. Zoey Heath štval ještě než se stala upírkou, pak se na něj vykašlala úplně. Sam Merlotte je sice kožoměnec, ale Sookie psi nějak nerajcujou.)
Pokud musí hlavní hrdina v nějakém bodě příběhu hrdinku opustit, jeden z křenů přiskočí, aby pohotově zaujal jeho místo a hrdinka nezůstala sexuálně frustrovaná. (Edward Bellu opustí, ta najde útěchu u Jacoba. Když si Rose myslí, že je Dimitrij mrtvý, začne si s Adrianem. Loren Blake Zoey sbalí, když Eric není ve škole. Když se Bill musí zodpovídat ze zabití upíra, Sam hlídá Sookie, a když je Bill držený jinou upírkou, Eric přijde zachránit Sookie.)
Křenové se snaží zápasit o hrdinčinu lásku a nemusí hrát úplně čistě. (Jacob předstírá, že se chystá nechat zabít. Adrian z Rose vymámí slib, že mu dá šanci, výměnou za peníze, které Rose potřebuje. Eric Sookie vmanipuluje, aby vypila jeho krev a tak se k němu cítila přitahována.)
Alespoň jeden z křenů je pro hrdinku zdravějším a přirozenějším partnerem, než hlavní hrdina. (Jacob ani Mike netouží vypít všechnu Bellinu krev. Adrian je jediným ze tří nápadníků, se kterým by Rose eventuálně mohla mít děti. Sam Merlotte není upír a byl by pro konzervativní společnost nejpřijatelnější.)

4. Další
Další postavy už nejsou tak důležité a tolik se neopakují. Toto je jen několik návrhů, které můžete použít:
Kamarádka hlavní hrdinky - buď se musí jednat o přátelství na život a na smrt (Rose a Lissa z Vampýrské Akademie, Zoey a Stevie Rae ze Školy noci, Sookie a Tara z True Blood) nebo jen o vlažné kamarádství (Bella a Angela ze Stmívání). Něco mezi je nepřípustné.
Nebezpečný upíří vůdce - Někdo, kdo má v upířím světě velkou moc, ale je to ve zároveň vypočítavý intrikán. Může ohrozit ústřední pár. (Aro a Caius Volturiovi ve Stmívání, královna Taťána nebo Viktor Daškov ve Vampýrské Akademii, Neferet ve Škole noci, Magistr nebo královna Sophia v True Blood.)
Mrcha - někdo, kdo hlavní hrdince závidí, pomlouvá ji a intrikuje proti ní. (Jessica Stanleyová a Lauren Malloryová ve Stmívání, Mia Rinaldiová ve Vampýrské Akademii, Afrodita ve Škole noci)
Bláznivá církev, zosobněná v jedné postavě - pokud vaši upíři žijí otevřeně, můžete vytvořit církev, nenávidějící upíry, a na jedné postavě můžete ukázat, jací jsou to omezení hlupáci/nebezpeční šílenci. (John Heffer ve Škole noci, reverend Newlin v True Blood).
Babička - už jsem zmiňovala. Symbol moudrosti, vždycky dá hrdince dobrou radu. (Škola noci, True Blood).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Awia Awia | Web | 14. ledna 2011 v 20:58 | Reagovat

Vím, že to budu znít rýpavě, ale rozhodně to tak není myšleno: V názvu článku (zktratce) máš JNAR místo JNUR, pokud to ovšem není záměř. Článek jsem jinak četla celý a u některých částí jsem se trhala smíchy... U výroku:"Edward za Bellou chodí, aby jí opakoval, že spolu nemůžou být." jsem šla do kolen. Tohle mě vážně dostalo. A raději nechci vědět, co si myslíš o mých příbězích a jejich postavách ...

A pokud stojíš o nějaké informace ohledně Upířích deníků, mohu poskytnout, ale pouze to, co znám ze seriálu. Bohužel se od sebe seriál a kniha v některých věcech rozcházejí (a kniha mi připadá jako neuvěřielná blbost - autorka píše strašně a předvídatelně), takže ne všechno mohu pousoudit, i tak si myslím, že hlavní myšlenky zůstávají stejné (dilema vztahu upír-člověk, záporná postava, křenové ...).

2 Eillen Eillen | 15. ledna 2011 v 8:28 | Reagovat

A co se týče Upířích deníků knížek, tak mohu posloužit jako zdroj informací já. Bohužel jsem v záchvatu šílenosti (byla jsem totálně marod a to jenom čtu) neměla co jiného číst, takže první čtyři díly mám za sebou....

3 Lomeril Lomeril | 16. ledna 2011 v 12:22 | Reagovat

[1]: Jak jsem už psala, já jsem založením hrozně jedovatá a dokážu zesměšňovat i věci, které se mi jinak hrozně líbí (např. VA je moje tak trochu literární láska, ač si stojím za tím, že poslední dva díly by vůbec nemusely být.) Takže se neboj, i kdybych tvoje příběhy někdy sarkasticky komentovala, pořád si o nich myslím, že jsou dobré.

4 Lomeril Lomeril | 16. ledna 2011 v 12:23 | Reagovat

[1]:

[2]:

Takhle, pokud najdete v Upířích denících něco, co sedí na mnou uvedené jevy, budu vděčná, když to napíšete do komentářů. Nebo na mail (lomeril11@seznam.cz) a já to rovnou zařadím do textu.

5 Vampire sisters Vampire sisters | Web | 16. ledna 2011 v 12:48 | Reagovat

Tak s těmi hlavními hrdiny jsi to vystihla vážně dobře:).
Stmívání jsem četla, Vampýrskou Akademii taky a True Blood jsem viděla první řadu. Dobře si je tu charakterizovala:)

6 Eillen Eillen | 16. ledna 2011 v 12:52 | Reagovat

[4]: Zkusím ti to tedy sepsat a nejlépe stylem jakým jsi to psala ty.

7 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 12. března 2011 v 19:30 | Reagovat

Moc dobrý článek, začetla jsem se. Upírské romance jsou v dnešní době mor, i když mám pocit, že už to docela ochladlo.

8 Lomeril Lomeril | Web | 12. března 2011 v 20:54 | Reagovat

[7]: Děkuji. Já proti žánru jako takovému nic nemám, spíš mě štve, že mám někdy pocit, jako by tam nevystupovali lidé (resp. upíři), ale loutky. Většina postav působí placatěji než žehlící prkno.

9 Ryu Ryu | 30. září 2011 v 22:45 | Reagovat

Každá puberťačka si ráda přečte dobrou upíří romanci - hodně vzrušení kolem hlavních postav, láska a podobně... Ovšem nikde není psáno, že každý umí upíří romance psát, což už jim asi nedošlo...
Takže můj názor je takový, že dobrou U.R. si vždycky ráda přečtu, nad těmi bláboly puberťáckých holek, které se rozhodly, že napíšou román a neví, že se ve slově plýtvat píše tvrdé i ... se mi zvedá žaludek :X
:-D Doufám, že jsem byla pochopena :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama