Anton Goroděckij

23. listopadu 2010 v 23:09 | Lomeril |  Mé literární lásky
Jméno: Anton Seregejevič Goroděckij
Přezdívky: -
Tituly: Světlý, mág druhého stupně

Duchovní otec: Sergej Lukjaněnko
Kde ho můžete najít: Noční hlídka, Denní hlídka, Šerá hlídka, Poslední hlídka
Stříbrné plátno? V ruském filmu z roku 2004 hrál Antona Konstantin Chabenskij

Rodina: manželka Světlana, dcera Naďa


Anton...
Mladý moskevský mág z Noční hlídky. Ten, který se vždycky zaplete do světem hýbajících intrik svého nadřízeného Gesera. Ten, který se zamiloval do velké kouzelnice Světlany. Otec budoucí velké kouzelnice.
A hlavně filozof a vypravěč knih Noční hlídka a Šerá hlídka. Anton začínal jako obyčejný programátor v moskevské Noční hlídce, organizaci bílých mágů, která má za úkol hlídat temné mágy. Protipólem Noční hlídky je Denní hlídka, organizace temných mágů, která má za úkol hlídat bílé mágy. Cílem existence hlídek je udržet ve světě rovnováhu. Za každé dobro, které Světlí prokážou lidem, je povolena určitá míra zla. Alespoň tak se to říká nováčkům.
Jenže Anton pomalu roste a musí přemýšlet. Je to s hlídkami tak jednoduché, jako se mu to zdálo? Co je dobro a co je zlo? Je přinášení obětí ve jménu dobra lepší než zabíjení pro obživu?
Sledovat Antona a jeho vývoj v průběhu série je jako sledovat dospělého muže, který si podruhé prochází dospíváním a zjišťuje, že láska na první pohled je jen výmysl a žádná princezna za rohem nečeká. Anton bolestivě dospívá k dalším a dalším zklamáním, které ho vždycky vynesou o kousek výš na žebříčku poznání. A čím výš stojí, tím víc vidí. A tím více iluzí ztrácí.

Citáty:
A já bych to chtěl taky. Nemít auru. Zato mít svůj vlastní osud. (Noční hlídka, str. 178)

Slyšelas někdy tenhle příměr? Láska je jako kytka. (...) Kytka se dá vypěstovat. Nebo koupit. Nebo ti ji někdo daruje. (...) Řezané květiny jsou vždycky krásné, Světo. Jenže dlouho nevydrží. Umírají dokonce i ve chvíli, kdy je starostlivě postavíme do křišťálové vázy s čistou vodou. (Noční hlídka, str.220)

Světlana se mezitím rozpřáhla druhou rukou, ale já tentokrát nedostál křesťanským maximám a druhé facce jsem uhnul.
"Opatrně, Světo! Slíbil jsem, že na tohle tělo budu dávat pozor!" (Noční hlídka, str. 222)

Každý z nás prostě odpočívá, jak umí. Každý z nás vede svůj boj nejen s Tmou, ale i se Světlem. Protože to občas oslepuje.
Což ovšem neznamená, že je třeba nás litovat - jsme totiž velice hrdí, jsme vojáci světové války mezi Dobrem a Zlem, jsme věční dobrovolníci. (Noční hlídka, str. 386)

My? My přece přežijeme vždycky. Zvykneme si, přizpůsobíme se, vrosteme do nový situace. A dál povedeme svůj boj. Prohrávaj jen lidi. (Noční hlídka, str. 396)

Jsem ochoten se každému omluvit třeba hned třikrát. A za uloupené rád zaplatím. Ale to všechno nebude pravda.
Protože já přece hlavně bojuju o svou lásku. TO v první řadě. A teprve pak za vás, pro něž je tu připraveno nové, neslýchané štěstí.
Ale co když je to pravda?
A tím, že bojujeme o svou lásku, zápolíme zároveň o celý svět?
(Noční hlídka, str. 439)

Nebe není pro nás.
Protože nám není dáno létat.
Takže všechno, co jsme schopni dokázat, je pokusit se, abychom nepadali. (Šerá hlídka, str. 402)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mizukiii Mizukiii | Web | 23. listopadu 2010 v 23:16 | Reagovat

Ahojky,promiň že spamuju ale mohla bys mi kliknout na tyhle vajíčka? http://mizuki-th.blog.cz/1011/jee-d Budu vděčná a klidně za tebe budu hlasovat někde když mi napíšeš na blog:))

2 eveleenka eveleenka | 14. července 2011 v 23:40 | Reagovat

ten je dost dobrý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama