Tyrion Lannister

22. září 2010 v 11:59 | Lomeril |  Mé literární lásky
Jméno: Tyrion Lannister
Přezdívky: Skřet
Tituly: Pobočník krále, Správce pokladny

Duchovní otec: G.R.R.Martin
Kde ho můžete najít: sága Píseň ledu a ohně (Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů)
Stříbrné plátno? V seriálu HBO ho bude hrát Peter Dinklage.

Rodina: otec Tywin, sestra Cersei, bratr Jaime


Tyrion se narodil jako znetvořený trpaslík v krásné rodině. Jeho sourozenci, dvojčata Cersei a Jaime, jsou známí svojí oslnivou krásou. Oba vysocí a zlatovlasí, ona nádherná královna, on velitel královy osobní stráže a jeden z nejlepších rytířů v říši. Tyrion je oproti tomu malý s pokřivenýma nohama, velkou hlavou, jedním okem černým a druhým zeleným. Jeho matka zemřela, když ho přiváděla na svět a jeho otec ho nenávidí. Tyrion pochopitelně neslaví žádné úspěchy u žen a tak se musí uspokojovat  u těch, které se nedívají na jeho ošklivý obličej, ale na jeho plný měšec. Což mu rozhodně v očích jeho otce neprospívá. Tyrion také vlastní velmi nevymáchaný jazyk, který ho často přivede do problémů.

Ovšem Tyrion má jednu výhodu- je chytrý. Velice sečtělý a velice chytrý. Tedy pokud nedojde na ženy, tam oplývá neuvěřitelným talentem zamilovat se do té špatné. Ovšem když se do toho ženy nepletou, je Tyrion báječný státník, diplomat a politik a kupodivu i výborný vojenský stratég. Problém je, že jeho zásluhy tak nějka nikdy nejsou přičteny jemu, ale někomu, kdo se bude na čestném místě na oslavách vyjímat lépe.

Kolem a kolem, Tyrion je jedním z mistrovských děl mistra Martina. Trpaslík s velkým, zraňovaným srdcem a brilantním mozkem. Můj chabý popis nedokáže ani z poloviny vystihnout, jaký Tyrion je, ale v Písni ledu a ohně se řadí k mým nejoblíbenějším postavám. (Ostatní coming soon.)

CITÁTY: (obsahují spoilery)
Dovol mi dát ti v tom případěradu, bastarde. Nikdy nezapomeň, kdo jsi, protože svět na to nezapomene určitě. Udělej to svou předností a nedopusť, aby to bylo tvou slabostí. Obrň se proti tomu a nikdy to nebude použito k tomu, aby ti to ublížilo. (...) Všichni trpaslíci jsou v očích svých otců bastardy. (...) Všichni trpaslíci možná jsou bastardy, ale ne všichni bastardi musí být trpaslíky. (Hra o trůny I, str. 65)

Jaime: Dokonce i když ten chlapec zůstane naživu, do smrti bude mrzákem. Víc než mrzákem. Netvorem. Já bych dal přednost rychlé, čisté smrti.
Tyrion: Mohu-li já mluvit za netvory, dovol mi vyslovit odlišný názor. Smrt je tak strašlivě definitivní, zatímco život je plný možností.
(Hra o trůny I, str. 100)

Většina lidí by pravdu raději popřela, než aby se s ní smířila. (Hra o trůny I, str. 135)

Dej jim vědět, že jejich slova ti ubližují, a nikdy nebudeš mít pokoj od urážek. Když ti chtějí dát jméno, vezmi si je, učiň je svým vlastním. Pak ti jím nebudou moct ubližovat. (Hra o trůny I., str. 194)

Všichni potřebujeme být čas od času uráženi, lorde Mormonte, jinak bychom sami sebe začali brát příliš vážně. (Hra o trůny I, str. 215)

Já koně jím nerad. Především své koně. (Hra o trůny I., str. 336)

Ať už o mně věříš čemukoliv, lady Stark, ujišťuji tě o tomhle - nikdy neuzavírám sázky proti členům své rodiny. (Hra o trůny I., str. 350)

Tohle je Bronn, žoldnéř, který nikomu nepřísahal věrnost. Za tu dobu, co ho znám, už dvakrát vyměnil strany, takže byste spolu měli vycházet dobře, otče. (Hra o trůny II., str. 163)

Lord Tywin: Zbavuje tě snad pomyšlení na to, že se budeš muset postavit tomu Starkovu klukovi, chuti do jídla, Tyrione? Tvůj bratr Jaime by jen dychtil po tom, aby ho mohl sevřít do kleští.
Tyrion: Já bych raději sevřel to sele. Robb Stark není ani z poloviny tak křehký a nikdy tak krásně nevoněl.
(Hra o trůny II., str. 226)

Tyrion: Také je mi moc líto ztráty, kterou jsi utrpěl ty, Joffreyi.
Joffrey: Jaké ztráty?
Tyrion: Tvého královského otce. Obrovitého temperamentního muže s černým plnovousem. Možná si na něho vzpomeneš, když se budeš trochu snažit. Byl králem před tebou.

(Střet králů I., str 55)

Cersei: Jsem Joffreyho regentkou a poslala jsem mu královský rozkaz!
Tyrion: A on ho ignoroval. Má docela velkou armádu, může si to dovolit.

(Střet králů I, str. 61)

Varys: (víno) sladké jako léto! Slyším na svém jazyce zpívat hrozny.
Tyrion: Já si říkal, co je to za hluk. Řekni těm hroznům, ať raději zmlknou.
(Střet králů I., str. 127)

Když člověku vytrhneš jazyk, nedokazuješ tím, že je to lhář, pouze světu říkáš, že máš strach z toho, co by lidem mohl říct. (Střet králů I., str. 222)

Já, trpaslík, zrůda, ten, kterým opovrhují a smějí se mu, ale teď mám všechno, moc, město, svou dívku. K tomu jsem byl stvořen a bohové odpusťte mi, já to miluji. (Střet králů I., str. 432)

Bouřlivý konec padl a Stannis proti nám brzy vytáhne s mečem, ocelí, bohy a kdovíjakou temnou mocí, a tihle dobří lidé nemají ani Jaimeho, aby je ochraňoval, ani Roberta, ani Renlyho, ani Rhaegara, ani toho svého milovaného Rytíře květin. Jenom mě, mě, kterého nenávidí. Skřeta, zlého rádce, pokřiveného opičího démona. Já jsem jediným, co stojí mezi nimi a naprostým chaosem. (Střet králů II, str. 160)

Tyrion: Jestli se necháte zabít, nakrmím vašimi mrtvolami kozy!
Šagga: Polomuž žádné kozy nemá.
Tyrion: Já si nějaké seženu, schválně kvůli vám.

(Střet králů II., str. 216)

Neuslyšíte mě provolávat Joffreyho jméno. Ani nebudu vykřikovat, že bojuju za Casterlyovu skálu. Toto je vaše město a Stannis má v úmyslu vyplenit je, a toto je vaše brána, kterou chce prolomit. Tak pojeďte se mnou a zabijte toho zkurvysyna! (Střet králů II., str. 341)

Citáty z třetího dílu Bouře mečů jsem nezahrnovala, protože tam se Tyrion objevuje méně a bylo by toho tady moc.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama