Shane

4. září 2010 v 20:18 | Lomeril |  Mé literární lásky
Jméno: Shane, příjmení neznámé
Přezdívky: -

Duchovní otec: Jack Schaffer
Kde ho můžete najít: novela Jezdec z neznáma, film Shane
Stříbrné plátno? Ano, hrál ho Alan Ladd.


Říkejte mi Shane...
Cizinec, příjíždějící odnikud a odjíždějící nikam. Muž bez minulosti a bez budoucnosti. Jeden krátký úsek v životě člověka. Nevíme, co Shanea přivedlo do bezejmeného údolí, ani nevíme, kam se vydal potom. Prostě se jednoho dne objevil na cestě, vedoucí kolem farmy Starettových a dal se do řeči s Bobem, malým synem farmáře Staretta. Pak na farmě zůstal přes noc. A pak zůstal na delší dobu.
Chlapec Bob si cizince zamiloval. Shane vypadal nebezpečně, jako pistolník, v Bobových představách byl pravým rytířem. Silný, nepřemožitelný, dokonalý.
Bobův otec Joe si svého nového spoůupracovníka také oblíbil. Byl to chlap, který se nelekl práce, poctivý a přímý, někdo, na koho se mohl spolehnout.
I Bobova matka Mariana k Shaneovi pravděpodobně cítila víc, než by měla. Vždycky galantní, ale zároveň dost silný na to, aby mohl být oporou celé rodině.
Jenomže v té době rančer Fletcher začal vyhrožovat drobným farmářům, aby je vyhnal z údolí a získal jejich půdu na pastviny. A kdo by se mu měl postavit, když ne Shane?
A pak, když byla hrozba zažehnána, Shane zmizel. Odešel stejně jako přišel, najednou a do neznáma
Celý příběh je hodně o vztazích Shanea s jednotlivými členy rodiny, ale všechno je vyprávěné pohledem malého Boba, takže o některých věcech se můžeme jenom domýšlet. Rozhodně to ale není klasická limonáda, i když romantické je to hodně. Jedná se ale o westernovou romantiku, o to, co to znamená být opravdový chlap, co to znamená mít rodinu, co to znamená dívat se na věci a nechápat je. Není to příběh o lásce mezi mužem a ženou, ačkoliv ani ta tam nechybí. Jezdec z neznáma vypráví o věrnosti, o respektu, o pravdě, odvaze a síle vzdorovat. Ovšem takovým způsobem, že se dodnes řadí mezi mé nejoblíbenější knihy, ke kterým se velice často vracím.
Když jsem se se Shanem setkala poprvé, fascinovalo mě romantické tajemno kolem jeho osoby. Dívala jsem se na něj s Bobem a nepokrytě jsem ho obdivovala. On byl Shane a nic, co udělal, se nemohlo pokazit.
Když jsem se k Jezdci z neznáma vrátila později, dívala jsem se na Shanea jako člověka, pronásledovaného vlastní minulostí, člověka nešťastného, který je sice dobrý v tom, co dělá, ale nedělá to rád. A chápala jsem Marianu, viděla jsem ho najednou spíš jejíma očima.
Takže doufám, že až knihu otevřu příště, podívám se na Shanea očima Joea Staretta, protože pak snad pochopím celé poselství, které v sobě Jezdec z neznáma má. Nebo možná ne, protože ještě musím celé události vidět ve světle jednoho úhlu pohledu - musím je prožít v kůži Shanea samotného. Potom, snad, budu rozumět všemu.

CITÁTY:
Je to zvláštní druh člověka, jaký s eobčas vyskytuje tady na pláních. Pár jsem jich potkal. Když jsou zlí, jsou nebezpeční jako jed. Když jsou slušní, jsou slušní od hlavy k patě. (Joe Starett o Shaneovi, str. 16)

Neutíkam před ničím. Alespoň ne tak, jak myslíte. (str.36)

Revolver je tak dobrý - a tak špatný - jako člověk, který ho nosí. To si pamatuj. (str. 50)

Joe může být pyšný, že má ženu, jako jsi ty. Už si s ničím nedělej starosti, Mariano. O tenhle domov nepřijdete. (str. 71)

Bobby, to bys chtěl, abych utíkal? (str. 74)

Nenech se oklamat tím, že je všude klid a ticho. Když je randál, člověk ví, kam se podívat, a pozná, co se děje. Ale nejopatrnější musíš být, když je ticho. (str. 86)

Myslíte si, že jste chlap, protože nosíte ty nablýskané bouchačky. Odložte je a bude z vás malý kluk. (str. 102)

Běž domů, Bobby. A usměj se trochu. Všechno bude zas dobré. (str. 105)

Řekni mu to, Mariano. Řekni mu, že žádný člověk se nemusí stydět za to, že prohrál se Shanem. (str. 107)

Ne, Mariano. Jak bych si tě mohl v duši oddělit od všeho ostatního a zůstat potom mužem? (str. 108)

Od zabíjení není žádná cesta zpátky, Bobe. Ať jsi v právu, nebo ne, ten cejch ti zůstane a už se nemůžeš vrátit. Teď to záleží na tobě. Vrať se domů k mámě a tátovi. Musíš vyrůst v silného a čestného člověka a postarat se o ně. O oba. (...) Už pro ně můžu udělat jen jedinou věc. (Shaneova poslední slova v knize, str. 118)

Byl to muž, který přijel do našeho malého údolí ze samotného srdce velkého žhnoucího Západu, a když vykonal svou práci, vrátil se tam, odkud přijel, a jmenoval se Shane. (Bob o Shaneovi, poslední věta knihy, str. 124)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 FifinQa FifinQa | Web | 4. září 2010 v 20:28 | Reagovat

Krásný blog

2 wewe wewe | Web | 4. září 2010 v 20:46 | Reagovat

Je to super! Paci sa mi to..

3 medine medine | 4. září 2010 v 21:11 | Reagovat

Zajímavé... typický motiv "romantického hrdiny", ale zároveň to zní hluboce a uvěřitelně. Doufám, že si to jednou přečtu a moc pěkný článek :)

4 medine medine | 5. září 2010 v 14:34 | Reagovat

A další věc, kterou nevím kam správně napsat - jsem moc ráda, že jsem na tvůj blog narazila, včera jsem zhltla několik tvých povídek a ani nevíš jak mě těší, že toho tady máš tolik.. Super :))

5 Lomeril Lomeril | 5. září 2010 v 15:29 | Reagovat

[4]: A mě těší, že se ti tady líbí. Se psaním určitě nekončím, takže doufám, že se ještě setkáme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama