Cat Shannon

23. července 2010 v 22:53 | Lomeril |  Mé literární lásky
Jméno: Carlo Alfred Thomas Shannon
Přezdívky: Cat Shannon, Kočka, Keith Brown

Duchovní otec: Frederick Forsyth
Kde ho můžete najít: Žoldáci
Stříbrné plátno? Ano, film jsem sice neviděla, ale hrál ho Christopher Walken

Pozor, spoilery.
P.S. Minimálně na týden odjížídím. Pokračování Lovců Prokletých (Lovci v soumraku) čekejte asi až v září.


Cat Shannon, neboli Kočka Shannon (český překlad používá obě přezdívky), byl žoldák, bojující v žoldáckých válkách v Africe. Žoldáci jsou z velké části jeho příběhem - příběhem jeho posledního boje.

Příběh je to vcelku jednoduchý. Britská společnost objeví v malé západoafrické republice Zangaro obrovské ložisko platiny. Jenomže v Zangaru vládne šílený diktátor, který jim určitě koncesi na těžbu nedá. Proto by se majiteli firmy hodilo, kdyby v Zangaru došlo k převratu. A v této chvíli vstupuje do děje Cat Shannon - jako člověk, kterého firma najme, aby jí "ukradl republiku."
Kočka Shannon svolá své kolegy žoldáky a celou akci připraví a uskuteční. Jenomže ve chvíli, kdy má do prezidentského křesla posadit loutku těžařské firmy, přichází překvapení - Cat Shannon vezme pistoli a vybraného muže zastřelí. Místo něj předá Zangaro svému příteli, generálovi, který zemi zajistí slušnější vládu než loutkový prezident. Až v posledních řádkách se dozvídáme, že Cat celou tu dobu věděl, že umírá na rakovinu, a zřejmě se rozhodl, že než odejde, udělá poslední slušnou věc.

Cat se s nikým moc nepárá. Je to muž činu, dobrý vůdce a slušný, poctivý člověk. Na jeho vztahu k Africe je vidět, že do něj Forsyth promítl velkou část sebe sama. Rebel a idealista v tvrdé slupce, tak by se Cat Shannon dal vystihnout.

Několik citátů:
Mluvili jsme o tom s chlapci v autě. Kdyby bylo kdykoli... kdybyste nás kdykoli potřeboval. Stačí, když nám dáte vědět. Přijdeme všichni. Stačí jen zavolat. Chlapci chtěli, abyste to věděl. (str. 11)

Vive la Mort, vive la guerre, Vive le sacré mercenaire. (přípitek žoldáků, str. 154) (přeložila bych to volně jako "Ať žije smrt, ať žije válka, ať žijí zatracení žoldáci!)

Když dojde k boji, pak příživníci, kteří se za žoldnéře vydávají, obvykle nebojují. Vezmou roha. Většina těch nejlepších bojuje ze stejného důvodu jako já; baví je ten život, těžký život, i boj. (str. 172)

Britští vojáci, kteří umírali v Keni, na Kypru, v Adenu, to bylo stejné. Opravdu si myslíš, že se řítili do bitvy s voláním za Boha, krále a vlast? V těch zemích byli jen proto, že jim to jejich plukovník přikázal, on sám dostal příkaz od ministerstva války a to dostalo příkaz od vlády, která si chtěla udržet kontrolu nad ekonomikou. Takže o co jde? A tak to všechnno sahá zpátky k lidem, kteří mají nejvíc peněz. (str. 173)

Vyhráli jsme, miláčku, protože Rusové, Brité a Američané měli více děl, tanků, letadel a lidí než Adolf. (str. 174)

Dávám přednost tomu, abych odešel s kulkou v hrudi, s krví v ústech a se zbraní v ruce; s výzvou v srdci a s výkřikem Táhněte všichni do prdele. (str. 175)

Nevrátím se. Ani se nebudu muset vracet. (str.335, jeho poslední slova v knize)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Houšky2 Houšky2 | Web | 24. července 2010 v 21:55 | Reagovat

Ahuj Beru, asi opět rozjedu bloh a uplně ho změním, Měj s ekrásně. Evča

2 Houšky2 Houšky2 | Web | 24. července 2010 v 21:55 | Reagovat

opravuji Beru na Baru ;)

3 radulina radulina | Web | 5. srpna 2010 v 9:39 | Reagovat

Četla jsem tuhle knížku na začátku července. Forsythovi jsem teď úplně propadla. Právě dočítám Mstitele, za sebou mám zmíněné Žoldáky, Afghánce a Mistra klamu. Musím říct, že ani jedna knížka mě nenudila a nezklamala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama