Faramir

25. června 2010 v 12:09 | Lomeril |  Mé literární lásky
Jméno: Faramir, syn Denethorův
Přezdívky: -
Tituly: Kapitán ithilienských hraničářů, Správce Gondoru

Duchovní otec: J.R.R.Tolkien
Kde ho můžete najít: trilogie Pán Prstenů
Stříbrné plátno? Ano, hrál ho David Wenham.

Rodina: rodiče Denethor a Finduilas, bratr Boromir, manželka Éowyn, syn Elboron

Poznámka předem: Řeč je pouze o knižním Faramirovi. K filmové verzi se nebudu vyjadřovat.


Kdyby nepřišel Aragorn a nemával krásným mečem, který si dal vykovat ze starého železa, a pár jmény z pohádek, nejspíš by po Minas Tirith pochodovaly demonstrace s transparenty "Faramir na trůn."

Někdo, ale už si bohužel nevzpomenu kdo, Faramira označil za Mirka Dušína Středozemě. V jistém smyslu měl pravdu. Faramir je tichá povaha, knihomol, většinou přehlížený ve prospěch svého staršího bratra-vojevůdce Boromira. Ovšem prokáže se jako silnější charakter a odmítne Prsten, i když se dozví, že ho má na dosah. Myslím, že tak, jako v Gandalfovi Bílem vidíme Sarumana, jaký by mohl a měl být, ve Faramirovi nám Tolkien ukazuje Denethora, jaký by mohl a měl být.

Faramir zdědil všechny dobré vlastnosti Númenorejců. Moudrost, ušlechtilost a sílu. Během doby, kterou strávil jako hraničář v Ithilienu, se setkal s Frodem Pytlíkem, ale přesto, že pochopil, co Frodo nese, odmítl Prsten. Později se vrátil do Minas Tirith a účastnil se obrany Osgiliathu. Během ústupu přes Pellenorská pole byl raněn a zasáhl ho Černý dech. Jeho otec Denethor uvěřil, že Faramir umírá, a rozkázal postavit pohřební hranici pro sebe i Faramira, ale naštěstí včas zasáhl Gandalf a na hranici zahynul pouze Denethor.
Faramir byl uzdraven Aragornem a stal se Správcem Gondoru. V Domech uzdravování se ovšem setkal s Éowyn, dcerou Éomundovou, Bílou rohanskou paní, která se zde zotavovala ze zranění, která utrpěla v bitvě. Tito dva se do sebe zamilovali a později se vzali.

Faramir je tak dokonalý, až se zdá nereálný. Ale je v něm něco, co mě fascinuje. Možná je to ta pokora, se kterou přijímá podřízené postavení, možná je to i fakt, že jeho příběh je jediný milostný příběh, který v Pánu Prstenů můžeme sledovat "v přímém přenosu." Ale na Faramirovi je znát, že jeho postava byla psána s láskou.

Citáty:

Boromire, ach, Boromire! Co ti řekla Paní, která neumírá? Co se tenkrát probudilo ve tvém srdci? Proč jsi jen chodil do Laurelindórenanu a nevráil se vlastní cestou, nepřijel zrána domů na rohanských koních? (Dvě věže, str. 247)

Já bych tu věc nevzal, i kdyby ležela u silnice. I kdyby Minas Tirith klesala do zkázy a já jediný ji mohl zachránit použitím zbraně Temného pána pro dobro města a pro svou slávu. Ne, nepřeji si takové triumfy, Frodo, synu Drogův. (Dvě věže, str. 251)

Já bych si přál vidět Bílý strom, jak zase kvete na nádvoří králů, a Stříbrnou korunu, jak se vrací, a Minas Tirith v míru; Minas Anor jako zastara, světlou, vysokou a sličnou, krásnou jako královna královen; ne paní mnoha otroků, ne, ani vlídnou paní ochotných otroků. (Dvě věže, str. 251)

Pokud se jednou přece jen vrátíš do země živých a budeme si někde na sluníčku, opřeni o zeď, vyprávět své osudy a smát se starým žalům, pak mi to vypovíš. Do toho času, anebo do nějakého jiného, kam nedohlédnou Vidoucí kameny Númenoru, sbohem! (Dvě věže, str. 271)

Neodporuji tvé vůli, pane. Protože jsi přišel o Boromira, půjdu a udělám, co budu moci, místo něho - jestliže rozkážeš. (...) Měj se tedy dobře! Ale kdybych se vrátil, smýšlej o mně líp! (poté, co ho Denethor vysílá na sebevražednou misi, Návrat krále, str. 77)

Volal jsi mě, můj pane. Přicházím. Co přikazuje král? (Návrat krále, str. 123)

Říkám ti tedy, Éowyn Rohanská, že jsi krásná. V údolích našich kopců jsou sličné a jasné květiny a ještě sličnější dívky, ale ještě jsem v Gondoru neviděl květinu ani dívku tak líbeznou, a tak zarmoucenou. Možná, že zbývá jen pár dní, než náš svět padne do tmy, a až přijde, doufám, že jí budu čelit vyrovnaně; ale mému srdci by bylo lehčeji, kdybych tě mohl ještě vidět, dokud svítí slunce. (Návrat krále, str. 210)

Éowyn, Éowyn, bílá rohanská Paní, v tuto hodinu nevěřím, že někdy nějaká tma potrvá! (Návrat krále, str. 212)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nelly Nelly | Web | 25. června 2010 v 12:16 | Reagovat

Miluju Pána prstenů! A on je skvělej! Teda já osobně mám ráda Aragorna nebo Legolase :D

2 Leni4Qa Leni4Qa | Web | 25. června 2010 v 12:18 | Reagovat

WooW, máš hezkeY blog :)

3 rohirrimka rohirrimka | Web | 25. června 2010 v 19:14 | Reagovat

Faramir v knihe a filme sa mi zdá nepomerne odlišný. V knihe pôsobí úplne inak ako vo filme... Ale ten najpodstatnejší rozdiel bol v tom, čo Tolkien pri jeho postave zdôrazinil - na rozdiel od Boromira, on o Prsteň nemal záujem. Ale to už je jedno, len ma to vždy pri filme naštve. :)
Ale v knihe ma dostala tá pasáž, keď Denethor posielal Faramira naspäť do vopred prehranej bitky, a on ho poslúchol... :)

4 Eillen Eillen | 26. června 2010 v 11:07 | Reagovat

Tak můj názor na Faramira určitě znáš. Ano filmový a knižní se liší, ale já jsem za to ráda. konečně není tak dokonalý...

5 - - | 27. června 2010 v 18:02 | Reagovat

http://www.hr-nabytek.cz

- široký sortiment kvalitního nábytku a matrací

6 Jackie Decker Jackie Decker | 28. června 2010 v 13:37 | Reagovat

Já měla ráda oba Faramiry i když ten filmový mě zklamal :) Vlastně jsem na něj nikdy neměla zvlášť vyhraněný názor, Boromira jsem měla radši :)

7 Polgara Polgara | Web | 30. června 2010 v 16:59 | Reagovat

Faramir mi byl vždycky sympatičtější, než Boromir. A taky si řikám, že si s jeho charaktarem Tolkien pohrál o trošku víc, než s ostatními.

8 sarush sarush | Web | 25. června 2011 v 21:44 | Reagovat

Faramir byl vždycky moje nejoblíbenější postava z pána prstenů hned po aragornovi:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama