Aragorn

21. června 2010 v 20:18 | Lomeril |  Mé literární lásky
Jméno: Aragorn, syn Arathornův
Přezdívky: Elessar, Estel, Telcontar, Chodec, Thorongil, Isildurův dědic, Okřídlený
Tituly: Kapitán Hraničářů, Isildurův dědic, král Gondoru a Arnoru, král Západu

Duchovní otec: J.R.R.Tolkien
Kde ho můžete najít: trilogie Pán Prstenů, zmiňován v Silmarilionu
Stříbrné plátno? Ano, v trilogii Petera Jacksona mu propůjčil tvář Viggo Mortensen

Rodina: rodiče Arathorn a Gilraen, manželka Arwen Undómiel, syn Eldarion a dcery


Kdo by neznal Aragorna? Charismatický, i se svým strništěm, mastnými vlasy a důlkem na bradě. Utajený dědic králů, který nakonec povstane, aby převzal, co mu právem patří.

Aragorn
Aragorn v knize a ve filmu se dost liší. Ve filmu je to obyčejný člověk, v knize je vypodobněn spíš jako bájný hrdina. Je uzavřenější a ostatním postavám jako by vzdálenější. Většinou se jeví jako obyčejný, šedivý hraničář, kromě chvílí, kdy se v něm zjeví jeho královská moc. Pak většinu lidí fascinuje a děsí zároveň. (I když to je jen můj soukromý názor)


Jeho život ve zkratce: jeho otec zemřel, když byl Aragorn ještě batole, takže byl vychováván Elrondem v Roklince pod jménem Estel ("Naděje"). Tam se setkal s Elrondovou dcerou Arwen a zamiloval se do ní. Posléze se stal kapitánem Hraničářů. Byl jedním ze členů Společenstva Prstenu a po Gandalfově smrti v Morii i vůdcem Společenstva. Ve Válce o Prsten měl zásadní úlohu - jako Isildurův dědic stál v čele odporu proti Sauronovi. Bojoval v bitvě u Helmova žlebu, prošel Stezky mrtvých, bojoval v bitvě na Pellenorských polích a v bitvě na Cormallenském poli. Po válce se stal po mnoha letech první králem Gondoru pod jménem Elessar ("Elfský kámen"). Oženil se s Arwen Undómiel a po něm nastoupil jeho syn Eldarion.

A proč je ve sbírce mých literárních lásek? Je klasickým hrdinou, jaké jsem do jistého věku obdivovala. Silný, statečný, skrz naskrz ztělesnění všech kladných vlastností.

Citáty:

Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí, je ztracený
stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.
Z popela oheň znovu vzplane
ze stínů světlo vzejde náhle
až zkují ostří polámané
nekorunovaný zase bude králem.
(báseň o Aragornovi)

Když prostí lidé žijí bez starostí a beze strachu,zůstávají prostí, a my se musíme tajit, aby takoví zůstali. (Společenstvo Prstenu, str.235)

Není mi po vůli odložit svůj meč ani vydta Andúril do ruky kohokoliv jiného. (...) Není mi jasné, proč by vůle Théodena, syna Thengelova, i když je Pánem Marky, měla převážit nad vůlí Aragorna, syna Arathornova, Elendilova dědice z Gondoru. (Dvě věže, str. 101)

Toto je hodina, kdy spolu vytasíme meče! (Éomerovi během bitvy u Helmova žlebu, Dvě věže str. 123)

Nikdo neví, co mu nový den přinese. (Dvě věže, str. 129)

Nechte si své poklady a tajnosti, ukryté za Prokletých let! Žádáme jen o rychlost. Nechte nás projít a pak pojďte! Zvu vás ke kameni Erech! (na Stezkách mrtvých, Návrat krále, str. 50)

Mistře Smělmíre, jestli si myslíš, že jsem přešel přes hory a přes Gondorskou říši s ohněm a mečem, abych nosil bylinky nepořádnému vojákovi, který zahazuje výstroj, tak to se pleteš. (Návrat krále, str. 126)

Nenechme se ale srazit při poslední zkoušce, my, kteří se dávno zřekli Stínu i Prstenu. V žalu musíme odejít, ale ne v zoufalství. Nejsme navždy připoutáni k okruhu světa a za ním je víc než vzpomínka. Sbohem! (poslední slova. Dodatek A k Návratu krále, str. 312)

Zdroj foto: http://fanpop.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 citovaprostitutka citovaprostitutka | E-mail | Web | 21. června 2010 v 20:46 | Reagovat

Vigga naprosto šíleně zbožňuju :)

2 babley babley | Web | 21. června 2010 v 22:15 | Reagovat

Tuhle postavu mam moc ráda, jak v knížce tak ve filmu (ten herec je prostě úžasnej no :D) jsem ráda, že se tu objevil ;)

3 Colleen Colleen | 22. června 2010 v 20:23 | Reagovat

Aragorna jsem nikdy ráda neměla, asi mi ho zprotivil film, netuším... Boromir a Faramir jsou mnohem lepší ♥ :D

4 sarush sarush | Web | 25. června 2011 v 21:41 | Reagovat

Jedna z mých nejoblíbenějších postav,moje nejoblíbenější tolkienova postava:)

5 éowyn éowyn | 19. března 2012 v 13:14 | Reagovat

Kdysi když mi bylo 10 nebo 11 a viděla jsem ten film poprvé, tak jsem byla zblázněná do něj. Ale po tom, co jsem přečetla knížky a znovu se pozorněji podívala na všechny filmy a tentokrát i na rozšířené verze, mým idolem a hrdinou se stal Farmir...Ale už dost! pěju tady na něj ódy jako jeho milovaná Éowyn:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama