Vampýrská akademie - Richelle Mead

13. dubna 2010 v 21:19 | Lomeril |  Co jsem kde pochytila
Zdá se, že s upířími ságami pro náctileté slečny se roztrhl pytel. A protože letos je ještě poslední rok, kdy jsem cílovou skupinou, z nudy jsem si přečetla Vampýrskou akademii od Richelle Mead.
Má spoustu paralel se Stmíváním, samozřejmě. Upíři, láska, středoškoláci apod.
Ale tyto dvě knihy se liší, a to hodně. A jak?
Varování! Následují spoilery.
P.S.: Četla jsem anglický originál, takže se omlouvám, pokud v některých termínech nebudu odpovídat českému překladu.


Příběh Vampýrské akademie je složitější, než u Stmívání, kde se po čtyři tlusté svazky řeší, koho Bella miluje a kdo ji může zabít.

Upíří svět Vampýrské akademie se dělí (jak se všude dočtete) na Moroje, Strigoje a dhampýry.

Morojové jsou "dobří" upíři. Nezabíjí své oběti a drží se stranou. Jsou smrtelní. Sluneční světlo je sice nezabije, ale nijak dobře jim nedělá. Umí ovládat magii, každý Moroj se specializuje na jeden ze čtyř základních živlů.

Strigojové jsou "zlí" upíři. Zabíjí a jsou nemrtví, takže jsou zabít pouze těmi klasickými způsoby jako stříbrný kolík do srdce, useknutí hlavy nebo spálení. Strigojem se může stát Moroj, který při krmení úmyslně zabije svou oběť, nebo Strigoj může být vytvořen. Sluneční světlo nemají rádi. A nedokážou používat magii.

Dhampýři vznikli jako kříženci Morojů a lidí, ale sami mohou mít děti pouze s Moroji, dokonce ani sami mezi sebou ne. Proto ze všech sil chrání Moroje - chrání tak sami sebe před vymřením. Nevládnou magií, ale jsou rychlejší, silnější a odolnější než Morojové. A nepotřebují krev.

Příběh začíná u dvou kamarádek, Morojky Lissy (celým jménem Vasilisa Dragomir) a dhampýrky Rose (Rosemarie Hathaway), které jsou už dva roky na útěku. Ten večer, kdy příběh začíná, jsou chyceny a odvlečeny zpátky na St. Vladimir's Academy, odkud utekly. Také se setkávají se strážcem Dimitrim Belikovem, který má Rose, vypravěčku příběhu, doučit všechno, co za své dva roky prázdnin zameškala.

Zatímco Rose a Lissa znovu začínají chodit do školy, dozvídáme se, co všechno se vlastně stalo. Lissina rodina zemřela při autonehodě, kterou jen Lissa a Rose přežily. Brzy poté zjistily, že Rose je schopná cítit Lissiny pocity a občas doslova vidět jejíma očima. Po autonehodě ovšem Lissa začala upadat do vážných depresí a občas se uchylovala k sebepoškozování. Proto se Rose rozhodla utéct.

Teď, když jsou zpátky, bojí se Rose, že se Lissiny deprese vrátí, a proto ji drží dál od všech mocenských her, které probíhají už na škole. Drží se stranou jen ve společnosti Natalie Dashkovové, vcelku neškodné, naivní dívenky. Lissa dobře zná Nataliina otce, Viktora Dashkova, který trpí smrtelnou chorobou plic a pomalu umírá.

Lissa má ovšem další problém - ačkoliv už se to dávno mělo stát, ještě se nespecializovala v žádném z živlů. Zato má schopnosti, jaké by vůbec mít neměla - zázračné uzdravování a schopnost nutit lidi dělat věci, které chce ona. Rose si je vědoma, že v legendě o svatém Vladimírovi, jediném Morojském svatém, je mnoho popisů Vladimíra, které přesně odpovídají Lisse. Jenomže Vladimír byl šílený...

Aby toho nebylo málo, obě děvčata řeší ještě milostné trable. (Přece jen jsme v románu.)

O Lissu se zajímá tajemný Christian Ozera, jehož rodiče se dobrovolně stali Strigoji. Proto je Christian vyložený outsider. Jenomže on a Lissa si rozumí a brzy se mezi nimi vytvoří jisté pouto.

Rose se mezitím zoufale zamiluje do Dimitriho Belikova, svého učitele, ačkoliv si je vědomá, že je mezi nimi sedm let věkový rozdíl, Dimitri je její učitel a ještě navíc naprosto oddaný svému úkolu.

Jedné noci Rose vidí Lissinýma očima (pomocí jejich speciálního pouta), jak Lissu unášejí. Chce to říct Dimitrimu, kterému důvěřuje, ale ve chvíli, kdy se setkají, se protrhnou stavidla vášní a Rose a Dimitri se spolu málem vyspí. Dokud si Dimitri na poslední chvíli neuvědomí, že Rosin náhrdelník je očarován kouzlem chtíče (lust spell). Až když ho vyhodí z okna, je si Rose schopná vzpomenout, co se stalo.
Začíná závod o záchranu Lissy...  (Zbytek neprozradím. Jen se přinznám, že u jednoho momentu jsem si skoro pobrečela.)

MŮJ NÁZOR:
Je to lepší než Stímvání. Hodněkrát. A důvody?
1) Postavy mají skutečně charakter. Ve Stmívání jsem měla pocit, že jediní, kdo mají nějaký charakter, o kterém se dá mluvit, jsou ti zlí. Já vím, každý je ve Stmívání nějak charakterizován, ale nikdy na mě jejich povahy nedýchaly. Postavy mi tam připadají neskutečně ploché, které jen odříkávají věty, které odpovídají jiným větám, kterými je autorka charakterizovala. Ve VA je naopak charakter dobrý i zlý a hlavně uvěřitelný. Rose je na jednu stranu věrná, statečná a spoustu ideálů chápe velice dobře. Na druhou stranu umí být pořádná mrcha. Christian je jí podobný, v jádru skvělý člověk, ale umí být kousavý, nespolečenský a pěkně tvrdohlavý. A tak trochu sadista. Ale pořád jsou to pro mě daleko reálnější lidé než Edward nebo dokonce i Jacob.

2) Děj, chudák opovrhovaný, se taky dostal ke slovu. Autorka naprosto mistrně pracuje s retrospektivou, až mi připomíná G.R.R.Martina. Jsou tu záhady, které, dané dohromady, vytváří napětí, zakončené relativně překvapivým rozuzlením. Konečně příběh a ne jen mnohostránkový popis na téma "Jak je Edward úžasný."

3) Svět, který u Meyerové trochu pokulhává, je tady slušně propracovaný. Vztahy mezi Morojskou šlechtou, uvolněnější dhampýři, celý systém symbiózy Morojů a dhampýrů. Všechno velice plasitcké a reálné.

4) Láska, která je ve Stmívání hlavním (a prakticky jediným) tématem, je tady spíš na okraji. Přestože Lisse a Christianovi to nakonec přece jen vyjde, je to spíš jen vedlejší. Stejně jako Rose a Dimitri nejsou v centru dění, ačkoliv Dimitri přece jen občas Rosiny myšlenky zaměstnává. Ale jaksi to není to jediné, okolo čeho se točí celý vesmír. Což je dobře. Ani v životě to tak nefunguje.

Celkově hodnoceno, Vampýrská akademie není dokonalou knížkou. Chybí jí větší originalita, něco, co jsme ještě nikdy nečetli. Ale je to dobře odvedený kus práce. Autorka má postavy přesně hotové a nechává je jenom jednat (což mi ve Stmívání chybělo). Už jsem přelouskala i druhý díl, ale třetí nemůžu nikde sehnat. Škoda. Protože jako oddechové čtení je Vampýrská akademie dobrá.

vampac
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ttinka ttinka | Web | 16. dubna 2010 v 22:42 | Reagovat

No,číst to celé nebudu,možná že si to přečtu.Jen jedno co mě štvalo,ne přímo dráždilo byl ten obal.Nevim jestli je to cz verze,ale jestli jo,je příšerná,auž ten obal mě dost odpudil od čtení.Sice se říká nesuď knihu podle obalu,ale tohle už je kalibr...
p.s.: proč mi ta holka pripomina Angelinu Jolie?

2 Lomeril Lomeril | 17. dubna 2010 v 8:14 | Reagovat

Jo, souhlasím, obaly jsou děsný. Ale můžu říct, že spousta dobrých knížek má děsný obaly. Píseň ledu a ohně (i když vím, že ty obaly se někomu líbí) a některé úvodní díly Případů sestry Fidelmy ( kterých taky napíšu), na to se nedá koukat. Myslím, že vydavatelé knížek o upírech mají nějaký zákon, který je nutí dělat takovéhle obaly...

3 Medůza182 Medůza182 | E-mail | Web | 14. května 2010 v 17:21 | Reagovat

Náhodou- Mayerová má svět upírů propracovaný. Nesmrtelné děti, Volturiovi, Dohoda. . . a vydává knihu "Krátký druhý život Bree Tanerové", která celý svět osvětluje. Je to zkrátka pro všechny, kteří nemají rádi složité, nepochopitelné zauzliny jako v Mýtech a legendách středozemě.
Lidé zkrátka rádi snějí, že mají někoho takového po boku.

[2]:Anglický jsou hezký, ty český jsou ostuda a hnus.

4 Medůza182 Medůza182 | E-mail | Web | 14. května 2010 v 17:24 | Reagovat

Ach, málem bych zapoměla- příběh se netočí kolem dokonalé, zručné, krásné a oblíbené Belly, ale okolo malé, nešikovné a zranitelné Belle. Je to jedna z mála knížek, kdy je hlavní postava nešika samotář. Jen není sobecká, ale který hrdina nebo hlavní postava ano?

5 Lomeril Lomeril | 14. května 2010 v 19:35 | Reagovat

[4]: Dovolila bych si odporovat. Podle mě je ve většině knížek hrdina na začátku nešika a samotář. Vezmi si Froda Pytlíka, Harryho Pottera, to jsou všechno ta "ošklivá kačátka," která se během příběhu mění na krásné labutě. Stejně tak Bella se nakonec stane tou dokonalou a oblíbenou. Většina hrdinů začíná jako takoví malí nešikové, kteří se v průběhu knížky zdokonalují. Koneckonců, o čem jiném knížky také jsou, když ne o proměně hrdiny?

6 rose-hathway97 rose-hathway97 | 23. července 2010 v 16:09 | Reagovat

Velký souhlas s tím že je to lepší než Stmívání, jo Twilight je super ale Vampire academi je prostě o něco lepší. Nevím, prostě mě ten příběh víc zaujal.
V Twilight vlastně ani nemám oblíbenou postavu, leda tak mám docela ráda Alici ale nějakého jasného favorita nemám. V VA samozřejmě Rose a od začátku mi byl simpatický Christian

7 Lissa Lissa | 19. dubna 2011 v 19:28 | Reagovat

Český obal Vampýrské akademie 1,2,3,4 a 6 jsou stejné jako ty americké. :) Jenom 5. díl má jiný obal.
Jinak VA je lepší než Twilight.
Vaše Vasilisa Dragomirová

8 Verča Verča | 29. prosince 2011 v 17:16 | Reagovat

Stmívání mě učarovalo. Konec konců, jím tyhle "upířiny" začaly.

Twilight pootevřelo dveře do mého srdce pro všechny "upířiny". Stejně tak rychle je ale knižní verze Upířích deníků zabouchla. škola noci ty dveře opět rozrazila s plnou silou, ale jen jediná Vampýrská akademie se dostala dovnitř a odmítá odejít...

U každé knížky jsem vždy tvrdila, jak mě dokázala vtáhnout do děje, ale po přečtení VA, můžu s klidným svědomím říct, že to byla jediná knížka, která mě dokonale pohltila. U které jsem zapomínala na čas, od které jsem se nemohla odtrhnout ani ve škole a celkově jsem si připadala jakoby VA byla droga a já na ní byla totálně závislá.

9 GillValarie21 GillValarie21 | E-mail | Web | 6. ledna 2012 v 2:17 | Reagovat

Set your life more easy get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> and all you require.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama