Kapitola třetí - Praktické problémy

3. března 2010 v 20:58 | Lomeril |  Paradise Regained

Ve druhé kapitola jsme se dozvěděli, že projekt, pro který byla Sylvia vybrána, je vlastně pokus o vytvoření dračích jezdců, kteří by v případné válce zajistili převahu jejího státu. V této kapitole zjistíme něco víc o dracích a Miltonii.


"Chcete využít draky jako bojovou sílu," konstatoval Lindberg. Nebylo to poprvé, co laboratorní technika prakticky vytvořila nový druh nebo spíš zachránila vymírající. Například nebýt rozsáhlého Projektu Diana, nezbyla by na světě jediná horská gorila. Draci sice předsta-vovali úžasný úspěch, ale zase ne tak úžasný, proto se Lindberg i Sylvia se zprávou o nově vytvořeném druhu vyrovnali celkem rychle.
"Přesně tak. Ovšem je třeba je vycvičit a nikdo přesně neví jak na ně. Na Miltonii už působí dva cirkusoví cvičitelé, se kterými proberete potřebnou strategii. Vy dva budete poskytovat odbornou konzultaci."
"Co jejich fyziologie?" nadhodila Sylvia. "Přece jenom jsou zvětšení skoro na dvojnásobek velikosti původního druhu. Jak je to ovlivnilo?"
"Téměř vůbec," ujistil ji doktor Trent. "Zvětšením plynových měchýřů jsme odlehčili tělo, takže jsme zabránili problémům s klouby. Bohužel zatím nemáme představu, kolika se dožívají let..."
"Cože?" vykřikli Sylvia a Lindberg zároveň.
"To je jasné, že to nevíme!" ohradil se Trent. "První exemplář se vylíhl před sedmi lety, takže víme, že ve třech letech pohlavně dospívají a můžou se rozmnožovat. Mezi čtvrtým a pátým rokem se zásadně tlumí růst a i když zřejmě rostou celý život, po pátém roce života už je růst minimální. Ale kdy umírají, to je otázka."
"A ten původní druh?" nadhodil Lindberg opatrně.
"Byl objeven před pětadvaceti lety..."
"Kolik?" přerušila ho Sylvia.
"To také přesně nevíme. Ale určitě víc než dvacet. Máme na Miltonii asi tři nebo čtyři jedince, odchycené jako dospělé před třiadvaceti lety. Zatím nejeví žádné známky chátrání."
"Takže by mohli žít i déle než člověk," konstatoval Lindberg.
"Nepředpokládáme. O jednu ze samic už při říji samci přestávají jevit zájem. Považujeme to za první známku stárnutí."
"Úžasné," odfrkla si Sylvia. "Po třiadvaceti letech jste se dočkali první známky stárnutí. A to ani nevíte, jak stará byla, když jste ji odchytili!"
"S délkou života si nemusíte dělat starosti, doktorko Ruthfordová," vložil se do rozhovoru generál O'Sullivan. "Vaším úkolem je vycvičit ta zvířata k poslušnosti. Koncem září čekáme snůšku deseti vajec, ze kterých bychom rádi vytvořili první letku."
"Abyste rozuměli," přerušil ho doktor Trent, "už jsme začali s určitými pokusy. Cvičitelé považují za nejlepší začít někdy kolem jednoho roku. Právě teď máme dva draky, samce a samici, kterým je půl roku. Mají přidělené své jezdce. Na nich můžete vyzkoušet své schopnosti. Za rok bychom rádi začali naostro."
Sylvia tušila, že teď nemá cenu odporovat. Už se upsala, musí to dotáhnout do konce. Přikývla.
"Můžeme to zkusit," řekla.
"Je to hodně divoký podnik," zamručel Lindberg. "Moc tomu nevěřím."
"Věříte sám sobě a doktorce Ruthfordové," pokrčil generál rameny.
Sylvia a Lindberg se po sobě podívali. Viděla, jak si ji měří a odhaduje ji. Doufala, že udělala dobrý dojem.
"Takže pokud pro dnešek nemáte žádné další otázky, já jedu domů," oznámil generál O'Sullivan.
Doktor Trent se také omluvil a odešel do svého pokoje, který sdílel s Lindbergem. Sylvia a Lindberg osaměli v obýváku.
"Dáte si něco?" zeptal se Lindberg a vydal se k baru v rohu.
"Pokud je tam whisky, tak ano," přikývla Sylvia.
Oběma jim nalil a přiťukli si.
"Na spolupráci," připil Lindberg.
"Jistě. A zavedla bych tykání. Já jsem Sylvia."
"Bengt."
"Co si myslíš o tom plánu?"
"Je to neuvěřitelné. Pokud to vyjde, tak to bude naprosto ojedinělé. Člověk si nikdy neosedlal zvíře, které by ho vyneslo do vzduchu. Ale když už jsme takové zvíře vytvořili, zdá se, že vycvičit ho nebude tak složité. Ale nevím..." Na chvilku se zamyslel. "Nevím, jestli je to správné. Vytvořit zvíře jako zbraň. Nelíbí se mi to."
"A myslíš, že když my dva odmítneme, že si nenajdou někoho jiného, kdo to udělá?" nadhodila Sylvia.
"Samozřejmě, že najdou. Ale jde o naše svědomí. Jestli se uvolíme být součástí něčeho takového." Bengt se napil whisky a zamyšleně se zadíval na obraz na stěně.
"Alespoň budeme o toho a budeme těm tvorům schopní zajistit slušné zacházení. Pokud to vezme někdo jiný, je možné, že je zneužije. Vždycky můžeme zjistit, že jsou z nějakého důvodu nevhodní," ušklíbla se Sylvia.
"Tiše," položil si Bengt prst na rty a vrhl podezíravý pohled směrem k pootevřeným dveřím. "Ještě pořád můžete o to místo přijít."
"Asi jo. No nic, já budu radši zticha a jdu si lehnout. Dobrou noc, Bengte."

Druhý den do nich doktor Trent pod dohledem generála O'Sullivana několik hodin hustil nejrůznější údaje o tělesné stavbě draků a o pozorovaných prvcích jejich chování.
"Smečkoví?" divila se Sylvia. "Oni žijí ve smečkách?"
"Ale zdá se, že v rámci smečky jsou monogamní. Některé páry spolu vydržely celou dobu, co jsme je měli možnost pozorovat, některé jen několik rozmnožovacích sezón, jiní střídají partnery jako ponožky."
"Tak to by si měli s lidmi rozumět," poznamenal Bengt.
"Kdo víc tíhne k promiskuitě - samci nebo samice?" zajímala se Sylvia.
"Nepozorovali jsme žádné výrazné rozdíly."
"Pohlavní dimorfismus?"
"Minimální. Samci bývají větší a mívají větší rohy, ale není to pravidlo."
"Jak velké jsou ty smečky?" pálila Sylvia jednu otázku za druhou.
"Pět, šest párů. Tedy u původního druhu. Ti větší projevují agresivitu už vůči čtvrtému páru, který se snaží připojit."
"To znamená, že by bylo ideální vytvořit letky po šesti - tři páry," přispěchal se svou troškou do mlýna Bengt. "Letky, které by cvičily a byly chovány společně. Pro draky přirozená smečka."
"Ano, a základní jednotkou by mohl být spíš pár. Samozřejmě je třeba počítat s těmi sukničkáři," ušklíbla se Sylvia. "Projevují agresivitu vůči bývalým partnerům?"
"To netuším," pokrčil doktor Trent rameny.
"Škoda. Jaká je jejich taktika lovu?"
"Nikdy nelovili. Jsou krmeni."
"Zatraceně," odfrkla si Sylvia. "To nám moc nepomůže. Potřebovala bych je vidět v jejich přirozeném prostředí. Udělat si o nich obrázek a pak až začít pracovat. Bez toho to půjde těžko, pokud to bez toho vůbec půjde. Pracuje někdo na pozorování těch zvířat v divočině?"
"Ne," odpověděl doktor Trent ve stejnou chvíli, kdy generál řekl: "Ano."
"Tak co?" vyštěkl Bengt.
"No dobře, pracuje," připustil doktor. "Ale je to blázen. Jmenuje se Ian Gallagher. Žije v lesích jako divoch a leze drakům skoro do tlamy."
"O Gallagherovi jsem slyšela," podivila se Sylvia. "Tak před deseti lety zmizel ze scény a nikdo neví kam. Tak on se dostal na Miltonii? Vím, že strávil nějakou dobu mezi lvy v Keni. Napsal o tom docela zajímavou studii. Chci se s ním setkat," oznámila rezolutně.
"Nic vám neřekne. Nechce, aby ho někdo rušil, návštěvy odhání," vysvětlil generál.
"Já to zkusím," nenechala se Sylvia odradit. "Z té studie se zdálo, že se umí vcítit do zvířat a má dobrý postřeh. Pokud máme začít se zvířaty, která na to už mají věk, je třeba zjistit všechno, co jde. Gallagher je dobrá naděje."
"Naděje v podobě asociálního podivína? To je dobrý vtip," odfrkl si doktor Trent.
"Naděje v podobě schopného etologa. To už nezní tak špatně, ne?" odsekla Sylvia.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babley babley | Web | 4. března 2010 v 19:44 | Reagovat

mm, je mi sympatický, že na celou situaci má Bengt se Sylvií podobnej názor, jak si hezky notovali v tej společnej konverzaci.. mě to aspoň tak přišlo :) už odletí na Miltonii?? a už začínám dumat nad tím, jak se to bude komplikovat...

2 Lomeril Lomeril | 4. března 2010 v 21:53 | Reagovat

Trpělivost, už brzy poletí. A to jsem ještě přeskakovala spousty, spousty školení.

3 Colleen Colleen | Web | 7. března 2010 v 18:28 | Reagovat

Tak jsem si to konečně přečetla. Připadala jsem si trošku jako zpátky v hodinách biologie :D
Ale zatím je to zajímavý a jak tě znám, tak se to bude stupňovat a stupňovat.

4 Lomeril Lomeril | 7. března 2010 v 19:55 | Reagovat

Jo, hodin biologie... díky vlastní aktivitě jich teď mám šest týdně. Někde se to projevit musí a je to zajímavý způsob jak se učit na přijímačky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama