XVIII. Dvě sestry

21. července 2009 v 20:33 | Lomeril |  Dračí růže
Tak než zase pohnu se Zlomenými křídly, přidávám další kapitolu DR. Catherine čeká setkání s jejími dvěma polosestrami. Jak dopadne?


Jen pozor, lordové, a nedejte
hladkými slovy srdce obloudit
a buďte opatrní a obezřetní.
(Kardinál Beaufort)


Sotva se Catherine druhý den ráno probudila, vzpomněla si na včerejší večer. Hrozně se jí nechtělo setkat se s lady Isabelou, o lady Philippě ani nemluvě. Naštěstí neměla moc času na přemýšlení, protože lady Isabela přišla, sotva se Catherine najedla. Posadily se do solária, přesně na ta místa, kde seděla před dvěma dny Catherine a lady Philippa.
Nejdřív se bavily o nedůležitých věcech, jak se Catherine líbí Londýn a podobně. Asi po půl hodině se konečně propracovaly ke skutečnému účelu návštěvy.
"Hodně jsem o vás slyšela, Catherine. Prý jste si velice blízká se členy Dračí stráže," začala lady Isabela.
Catherine v duchu zaúpěla. Proč jsem z toho Camelotu vůbec odcházela? blesklo jí hlavou.
"Nemá smysl to zapírat. Ano, členové Stráže jsou moji přátelé," odpověděla.
"Víte, Catherine, tady v Londýně je spousta složitých vztahů. Manželství, spojenectví, stará nepřátelství... Musí pro vás být velice složité vyznat se v celém tom zmatku. Možná se vám různí lidé budou snažit podsunout různé názory. Například určitě uslyšíte, pokud jste to ještě neslyšela, že by se Anglie a Francie měly rozdělit."
"Skutečně?" pokusila se Catherine předstírat zájem.
"Ano! Rozdělit království, která se spojila za cenu mnoha životů. Zahodit Poitiers, Kresčak, Agincourt! Zahodit všechno, co můj otec vytrpěl, pro chamtivost pár lidí. Tvářit se, že veškerá slavná vítězství Anglie se vůbec nestala. Popřít oběť naší matky, když odešla z rodné země, aby zajistila mír. To chtějí udělat - vévoda z Yorku, hrabě ze Salisbury, hrabě z Warwicku a možná... možná dokonce i naše sestra Philippa!" ztišila lady Isabela hlas do významného šepotu nasadila pohoršený výraz.
"Moje sestra je to jen napůl," podotkla Catherine.
"Ale Anglie není vaší zemí jen napůl. Vaši přátelé krvácejí a umírají, aby ji chránili. Nesmí dojít k tomu, že by nás náš král musel opustit a zanechat Anglii v občanské válce," začala lady Isabela naléhat.
Catherine se snažila nerozčilovat se kvůli tomu, že lady Isabela mluvila o Dračí stráži jako by věděla, jak to na Camelotu vypadá. Zhluboka se nadechla a podívala se lady Isabele přímo do očí.
"Co po mně vlastně chcete?"
Lady Isabela se narovnala, ale nijak uraženě. Ve tváři se jí objevil zvědavý výraz.
"Nejste vůbec zneklidněná tím, že s vámi mluví místokrálovna," poznamenala.
"Myslela jsem, že jsme sestry," usmála se Catherine.
"Samozřejmě, že jsme. Stejná krev. Dobře, předložím svoji žádost rovnou. Kdyby skutečně hrozila občanská válka, kdyby mělo přijít vraždění a plenění, jsem si jistá, že Dračí stráž, která svou zemi tak hluboce miluje, by se k tomu nestavěla chladně. Jsem si jistá, že kdyby za nimi přišel někdo, koho znají a mají rádi, a požádal by je, aby přišli krvácející zemi na pomoc, neodmítli by," řekla lady Isabela a se zadrženým dechem čekal na odpověď.
"Chcete, aby se Dračí stráž začala vměšovat do vnitřních záležitostí země. Od toho je přece... od toho je přece král," opravila se Catherine a v duchu se častovala těmi nejhoršími nadávkami, jaké znala. Málem se prořekla o Bílé stráži!
"Od vás jen žádám, abyste o tom s nimi promluvila. Nechci to dnes ani zítra, možná to nebude třeba nikdy, ale až přijde čas..."
"...tak se rozhodnu sama, co je vhodné udělat," dopověděla Catherine.
"Abyste nelitovala. Ještě se vás zeptám, nechte si to projít hlavou. Váš bratr byl nicméně mnohem vstřícnější," zvedla se lady Isabela a zamířila ke dveřím.
"Cože? Edmund vám slíbil spojenectví?" vykřikla Catherine.
"To jsem neřekla," usmála se lady Isabela úplně stejně zlomyslně, jako se usmívala lady Philippa. Podobnost se sestrou byla náhle do očí bijící.
Jakmile odešla, zavřela se Catherine do svého pokoje a napsala Simonovi. Musela zjistit, jestli jí lady Isabela o Edmundovi lhala nebo ne. Oběd si nechala poslat do pokoje a odpoledne odešla na schůzku s lady Philippou, aniž by lady Woodvillové řekla, kam jde.
Lady Philippa ji čekala ve svém soukromém pokoji, klidná a uhlazená jako vždy.
"Posaďte se, Catherine," vybídla ji lady Philippa.
"Co potřebujete?" zeptala se Catherine rovnou, nehodlala poslouchat sáhodlouhé výlevy jako u lady Isabely.
"Jste poněkud neomalená. Chtěla jsem si s vámi promluvit o Dračí stráži," přistoupila lady Philippa na hru na upřímnost.
"Už zase?" odložila Catherine všechny způsoby.
"Kroťte se trochu. Ano, už zase, ale tentokrát z poněkud jiného pohledu."
"Nechte mě hádat: chcete, abych přemluvila Stráž, aby vám pomohla, až budete potřebovat?"
"Říkám vám naposledy - ovládejte se! A tentokrát jste neuhodla. Naopak, slyšela jsem, že Dračí stráž nutně potřebuje lidi a zbraně. To by se dalo zařídit. Jistý pan Kitnest by byl potěšen, kdyby mohl Dračí stráži nějak přispět. Ale když se k tomu vy stavíte takhle..." pokrčila lady Philippa rameny.
Catherine se zarazila. V něčem měla lady Philippa pravdu. Dračí stráž potřebovala peníze jako sůl, ale i přes všechno ujišťování si byla Catherine jistá, že se ji snaží využít. V tom ji napadl způsob, jak se z léčky vyvléknout.
"To Stráž určitě potěší. Můžete napsat siru Bediverovi, vrchnímu veliteli, který sídlí na ostrově Asmayda. Jistě bude velmi vděčný," usmála se zdvořile.
Lady Philippa se zarazila.
"Ale víte... pan Kitnest by raději celou záležitost vyřídil vaším prostřednictvím..." zakoktala se.
Catherine se nadouvala triumfálním pocitem. Vyhrávala. Mluvila s tou nesmírně nebezpečnou lady Philippou a měla navrch.
"Obávám se, že to není nejlepší řešení. Nemám ani ponětí, co Stráž potřebuje. Sir Bedivere bude určitě velice vstřícný. Já vám v tom nijak pomoci nemůžu," odvětila.
"A pokud bez vašeho prostřednictví Dračí stráži ty peníze nedáme?" vytáhla lady Philippa poslední trumf z rukávu.
Catherine se zarazila. Věděla, jaký problém je Stráž udržet dobře vybavenou. Peníze od lady Philippy by jim hodně pomohly a z dopisu od Megan a Nathaniela věděla, že se Stráž začíná dostávat do zoufalé situace. Přesto se musela rozhodnout teď a tady. Jak by se rozhodl pravý jezdec Dračí stráže? Musíš nejdřív zachránit sebe a pak až můžeš zachraňovat někoho dalšího. To jim vždycky říkávali. Nejdřív sebe, potom ostatní. Když budeš sama vyřízená, nikomu nepomůžeš.
"Pokud beze mne skutečně odmítnete pomoci Dračí stráži, popíráte tím tvrzení, že mě nechcete využít," odpověděla Catherine, zadržela dech a čekala na výbuch vzteku.
"Dobrá," zašeptala lady Philippa hlasem, ze kterého běhal mráz po zádech, "jak chcete. Nabízela jsem vám přátelství a spojenectví. Pokud ho odmítáte, je pouze jediná další možnost. Ale pamatujte si, vy... vy dračí růže, že až mě jednoho dne budete na kolenou prosit o smilování, vzpomenu si na to, jak jste se dnes chovala. Já nepatřím k těm, kteří by jen tak odpouštěli."
"Nebojte se, já mám také věci, na které bych nerada zapomněla," vstala Catherine
"Jsem ráda, že si rozumíme," řekla lady Philippa. V očích jí planula ledová nenávist. V tu chvíli vstoupila jakási služka a něco lady Philippě pošeptala. Catherine si velice dobře všimla strachu, který se mihnul tváři lady Philippy, když poslouchala, i postranního pohledu, který po ní vrhla.
"Dobře, postarej se o to, víš, co a jak," rozkázala spěšně služce a pak se otočila ke Catherine. "My dvě už si nemáme co říct. Prosím, odejděte."
"Sbohem," vysekla Catherine pukrle a opustila místnost.
Na chodbě minula jakousi ženu v plášti s kápí. Když procházela kolem ní, zvedla neznámá tvář a na chvilku se dívala jedna druhé do očí. Catherine pokračovala dál, ale ani trochu nerozuměla tomu, co viděla.
Ta žena musela být čarodějnice. Catherine sice znala jen Alici, která své schopnosti skoro nevyužívala, ale ještě z Camelotu znala pohled očí, kterými nedávno prošla kouzelná síla. Ten zvláštní lesk, ty rudé jiskřičky se zaměnit nedaly. Ale proč by nějaká čarodějnice chodila za lady Philippou? A kdo to vlastně byl?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama