VIII. Gwaedlyd bonesig

11. dubna 2009 v 14:26 | Lomeril |  Dračí růže
Tak jsem tu s další kapitolou Dračí růže. Přestože to nikdo nečte...


Kdekdo jste hlavy sestrkovali
- já vaše pletky znal - a všichni jste
jen hráli o můj život bezvinný.
(Vévoda z Gloucesteru)


Museli se zdržet v nejbližší vesnici, protože měli několik raněných, kterým by další cesta neprospěla. Naštěstí zranění hraběte Simona bylo skutečně škrábnutí, jak tvrdil, takže po jediném dni odpočinku byl zase v pořádku. Catherine také poprvé použila svého nigera, napsala Nathanielovi a Megan.
Přestože Edmund a hrabě Simon se od Catherine nehnuli málem ani v noci, nezdálo se, že by se k ní někdo odvážil přiblížit. Pověst o gwaedlyd bonesig, Krvavé paní, se rychle roznesla po celé vesnici a všichni měli z Catherine strach. Také se k hraběti Simonovi donesla zpráva, že jeden z jeho mužů viděl, jak tři lapkové prchají lesem, takže se dalo předpokládat, že se vůdce přepadení, když viděl, že je prohra neodvratná, rozhodl podat zprávu svému pánovi, ať už to byl kdokoliv.
Jeden z Velšanů brzy zemřel, stejně jako ten druhý Angličan. Zbývajícímu Velšanovi nechal hrabě Simon vyplatit dvacet ran a pustil ho na svobodu. Muži, který stáhnul Catherine z koně, ale nabídl dohodu - Martin se měl vyhnout trestu, dokud bude hraběti sloužit. Ve chvíli, kdy ho zradí, propadne životem.
"To je slušná nabídka, pane. Beru to. A možná byste měl vědět jednu věc - když nás najímali, řekli nám, že tam pojede jen dáma a její bratr, možná pár sluhů," řekl Martin.
"Díky, Martine, budu si to pamatovat," přikývl hrabě Simon a jakmile Martina opustili, odvedl si Catherine a Edmunda stranou.
"Vidíte, pane hrabě? Bylo nakonec dobře, že jsem se k vám připojil?" podíval se trochu posměšně na Edmunda, který neochotně přikývl.
"No, lady Philippa už o všem pravděpodobně ví, takže asi nemá smysl dál tajit, že jedu s vámi. Můžeme spolu jet klidně až do Londýna. Kdyby je napadlo zkusit něco podobného znovu, aspoň nás bude víc," usmál se.
Catherine cítila, jak se jí ulevilo, a s hrůzou si uvědomila, že už hraběti Simonovi věří skoro víc než vlastnímu bratrovi.
"A také bychom měli doufat, že se nikdo nedozví o té směšné přezdívce. Gwaedlyd bonesig! Nechápu, co to do nich vjelo. Musíme nějak umlčet moje služebnictvo... nejspíš jim nechám vyřezat jazyky. To byl žert," dodal, když viděl Catherinin zděšený výraz.

Dalším problémem byla ztráta Catherininy klisny. I kdyby totiž sehnali jezdeckého koně ve vsi, neměli dámské sedlo.
"Mohla bych se přestrojit za chlapce a jet se sloužícími," navrhla Catherine, které by takové řešení vyhovovalo.
"I kdyby se na to nakrásně nepřišlo, všichni moji lidé by utekli, kdyby se ukázalo, že gwaedlyd bonesig umí jezdit na koni jako muž a nosí mužské šaty," zamítl její návrh jednoznačně hrabě Simon.
"Jeden z nás ji bude muset vzít před sebe," řekl Edmund.
"Jestli se lady Philippa dozví, že jsem pannu Catherine vezl před sebou na koni, nedojdeme do Londýna živí. Jsme teď asi pětačtyřicet mil od Swansea, tam žije jeden můj přítel," vrhl hrabě Simon významný pohled na Edmunda, "který by byl ochotný nám dámské sedlo sehnat. Měli bychom tam dorazit tak pozítří. Do té doby se vy dva budete muset podělit o koně," dokončil hrabě Simon.
"A nebylo by výhodnější, poslat napřed jednoho jezdce, který by vezl váš vzkaz a přijel by nám s Catherininým koněm naproti?" navrhl Edmund.
Hrabě Simon se na něj chvíli díval a pak přikývl.
"Ano, samozřejmě. Někdy si připadám jako hlupák, který si nevidí dál než na špičku nosu," zasmál se.
Vyrazili další den ráno. Každý vesničan, kterého míjeli, se spěšně pokřižoval a cosi zamumlal. Hrabě Simon je zamračeně pozoroval, až si zavolal Daie.
"Dai, proč to dělají?" ukázal na jednu ženu, která si přitáhla svoje děti blíž, jakmile je uviděla.
"Bojí se gwaedlyd bonesig, můj pane. Říkají, že než přišel svatý David, býval tady v kraji démon, který na sebe bral podobu mladé dívky. Říkalo se jí gwaedlyd bonesig. Kradla děti a sekala jim hlavy, ze kterých si pak stavěla lože. Svatý David ji zahnal, ale lidé říkají, že pokud se odvrátí od dobrého života, Krvavá paní se vrátí a zase bude sužovat zemi," odpověděl Dai.
"A oni si myslí, že je to Catherine?" žasl hrabě Simon.
"Viděli jsme ji po té bitce, můj pane. Právě tak jsme si Krvavou paní představovali," vyhnul se Dai přímé odpovědi.
"Co tomu říkáte, panno Catherine? Hodláte v Londýně spávat na loži z dětských hlav?" zasmál se hrabě Simon.
"Nehodlám, určitě ne. Troufám si říct, že by to bylo poněkud hrbolaté poležení," odpověděla Catherine.
Hraběti se pobaveně zaleskly oči, ale s ohledem na viditelně pohoršeného Daie se nezasmál.
"Dobře. Pověz všem, že panna Catherine není Krvavou paní a že už nechci nikdy slyšet o gwaedlyd bonesig. Kdo by ještě jednou byť naznačil, že by panna Catherine mohla být gwaedlyd bonesig, toho nechám zmrskat a propustím ho, rozumíš?" rozkázal hrabě Simon důrazně. Dai přikývl a přitáhl koni otěže, aby uvědomil ostatní.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Pověst o gwaedlyd bonesig je smyšlená. Nicméně původní myšlenka byla, že tahle pověst vychází ze vzpomínek na keltské válečnice, které bojovaly stejně jako muži. Keltové také často brali hlavy mrtvých nepřátel jako trofeje.
- Svatý David byl světec, který přinesl do Wales křesťanství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ω Ω | 13. dubna 2009 v 21:23 | Reagovat

Troufám si podotknout, že to nejspíš někdo čte:)

2 Lomeril Lomeril | 13. dubna 2009 v 21:54 | Reagovat

Ale, ale, tady se zjevují chobotnice? Nebo nejsi ten, kdo si myslím, že jsi?
A jak mám vědět, že to někdo čte, když ani nekomentuje?

3 Ω Ω | 14. dubna 2009 v 7:13 | Reagovat

Chobotnice se zjevují všude možně ;). A komentáře mi nikdy nešly....

4 Lomeril Lomeril | 14. dubna 2009 v 14:30 | Reagovat

Zkus to vylepšit, radím praxi, klidně nabídnu svůj blog jako cvičiště.

5 Ω Ω | 15. dubna 2009 v 0:02 | Reagovat

Eh, ono nejde ani tak o nedostatek místa. Ale co do komentářů psát? Jediné, k čemu vůbec můžu mít výhrady, jsou gramatické chyby nebo logické nedostatky. A ty se v tvých pracech vyskytují velmi sporadicky. Ostatní komentáře (například  "Hezké, těším se na další pokračování", a tak podobně) nejsou příliš vypovídající....

6 Lomeril Lomeril | 15. dubna 2009 v 15:18 | Reagovat

Ale je to lepší než nic...

7 Ω Ω | 15. dubna 2009 v 20:25 | Reagovat

Oook, beru na vědomí.... :)

8 Jackie Decker Jackie Decker | 19. dubna 2009 v 15:26 | Reagovat

Jo hezké na oddech. Přiznávám že bych klidně uvítala tuto kapitlu i delší třeba až po získání dámského sedla, nebo třeba klidně celou cestu do Londýna, protože tento kousek mi přijde takový divný. Nic ti nevyčítám, ale nekdy mi přijde, že by jen prospělo sloučení dvou kapitol dohromady něco jako u Zlata a stříbra... Každopádně pověst o Krvavé paní se mi líbila ačkoliv jsem z předešlé kapitoly a sdělení oněch vešlanů nabyla spíše dojmu, že měli unést bonesig = Catherine a prosili je aby nebyly vidáni gwaedlyd bonesig, za což jsem si dosadila spíše Lady Phillipu :D, ale jak vidno, mýlila jsem se... :D

PS: stejně se myslím že ten přepad zosnovala ona. Bude to děsná mrcha :)

9 Lomeril Lomeril | 19. dubna 2009 v 18:09 | Reagovat

Jistěže ona, kdo jiný? jenomže oni to nevěděli, s nimi mluvil nějaký chlap, její sluha. Ti obyčejní vůbec netušili proč to dělají.

10 Jackie Decker Jackie Decker | 19. dubna 2009 v 19:24 | Reagovat

Jo jasně, jen mi to tak prostě vyznělo a až pak mi došlo že mluvili o Catherine... :D

11 mardom mardom | 21. dubna 2009 v 20:13 | Reagovat

Mám pocit, že by Jackie furt dávala kapitoly dohromady :D (no my za to nemůžem, že je máme kratší než ona). Jinak to bylo takové oddychové. Ale hezké.

12 Jackie Decker Jackie Decker | 21. dubna 2009 v 22:22 | Reagovat

Já mám taky nědky krátké kapitoly, co to meleš? :D a vůbec já už mlčím, protože všechno co řeknu, napíšu nebo udělám si stejně všichni špatně vyloží...

13 Lomeril Lomeril | 22. dubna 2009 v 9:02 | Reagovat

Ale prosimtě... pokud by to byla pravda, pak je otázka, na čí straně je chyba :-)

14 mardom mardom | 23. dubna 2009 v 12:34 | Reagovat

Jackie :-D To byl pokus o vtip, ty máš dar, že dokážeš psát dlouho a záživně :D (a já jsem mistr zkratky :D).
Prostě každá máme něco, ale chyba to není (já si jen vzpomněla, že nedávno jsi mi taky radila dát dohromady dvě kapitoly).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama