Černé zlato

19. dubna 2009 v 10:37 | Lomeril |  Kratší povídky
Takže tady je jedna povídka z Aldormy, kterou jsem dávala na stránky Aldormy jen pár hodin před tím, než se s námi rozloučily navždy. Než tedy budou stránky povolány zpět z říše mrtvých, uveřejňuji povídku alespoň tady.
Povídka vypráví o setkání dvou lidí, kteří později nebyli příliš šťastní, ale jejich dcera byla pro Aldormu zásadní postavou.


Kůň Joachima Volana klopýtal únavou, když vjížděli do bran Dramonu. Už se stmívalo, ale Dramon byl plný ohňů a zpěvu. Přestože byla Dračí noc a veselí bude pokračovat až do rána, Joachim Volan se nepřijel bavit. Hlavu měl těžkou starostmi. Dluhy, které mu zanechal jeho otec, společně s jeho vlastními, mu pomalu přerůstaly přes hlavu. U Loqara Nimana si znovu půjčovat nechtěl, ale viděl jistou naději v dramonských obchodnících, mužích mno-hem bohatších než leckterý šlechtic. Hlavní oporou jeho nadějí tvořil jeho známý, Bertyl Taniel, který se nedávno přistěhoval do Dramonu z jihu.

Na dvoře hostince U Tří draků samozřejmě hořel oheň a kolem něj seděli, stáli nebo tančili lidé v různých stupních podnapilosti. Joachimova koně převzal neuvěřitelně špinavý podomek, který se tvářil nesmírně otráveně, když musel opustit oslavy. Svoje jediné odřené zavazadlo si do pokoje Joachim raději odnesl sám. Hostinského, který musel zůstat střízlivý (a viditelně ho to mrzelo), se zeptal na cestu k Tanielově domu a pak se vydal do ulic. Všude smích, všude zpěv. On si ale Dračí noc užít nemohl. Příliš mnoho starostí mu v tom bránilo.

Problém byl, že nálada v Dramonu byla doslova nakažlivá, nedokázal se bránit a přistihl se, že si zpívá útržky písní, které zněly kolem něj. Konečně našel ulici, ve které podle hostinského stál dům Bertyla Taniela. Uprostřed ulice hořel oheň a kolem něj se ve víru tance točila skupina mladých lidí. Píseň byla strhující a Joachim, který původně chtěl oheň pouze obejít, se přistihl, že místo aby šel, tančí na místě. Pak ho náhle chytila jakási dívka. Všiml si jen záplavy havraních vlasů a zlatých šatů. Vtáhla ho do kola a než se stačil vzpamatovat, stali se součástí divokého reje těl. Neměl moc čas si svoji tanečnici prohlížet, ale když ji zvedal nebo chytal do náruče ve složitých tanečních figurách, cítil, že je mrštná a pružná jako kočka, a ohebná jako had.
Píseň brzy skončila a dívka se mu naklonila k uchu.

"Líbíte se mi, pane, i když vás neznám. Doufám, že si dnes ještě zatančíme. Přijďte si pro mě," zašeptala zvonivým hlasem. Pak se zasmála a zmizela mezi ostatními. Stále si nestihl prohlédnout její tvář. Chtěl jít za ní, když někdo vykřikl:

"Ať nám zatančí Karmen!"

Ostatní se toho chytili.

"Ano!"

"My chceme Karmen!"

"Kde je Karmen?"

"Karmen!"

Před ohněm se utvořil volný prostor, do kterého někdo vystrčil Joachimovu tanečnici. Dívka zvedla hlavu s napůl stydlivým, napůl potěšeným úsměvem a Joachim si uvědomil, že tančil s tím nejpůvabnějším stvořením, které kdy viděl. Karmen měla krémovou pleť, plné rty, drobný nosík a dvě nádherné černé hvězdy místo očí. Hedvábné černé vlasy, dlouhé až do půli zad, byly ještě rozcuchané po tanci. Volné zlaté šaty skrývaly štíhlé tělo, ale zároveň jejich tenká látka nedeformovala její křivky, její tělo slibovalo a přitahovalo pohledy všech přítomných mužů. Zlaté náramky cinkaly, kdykoliv pohnula rukama.

Vtom zazněla hudba a z nádherné sochy se stalo ztělesnění pohybu a života. Míhala se v šíleném tempu, skákala, točila se, vyjadřovala celé své mládí a radost ze života tancem. Nevěděl, jak dlouho to hodlá vydržet, ale ani po několika minutách nezpomalila. Nikdo ani nedutal. Karmen vířila, zlatá a černá, třpytila se v záři ohně a vypadala spíš jako součást hudby než jako bytost z masa a kostí.

Joachim ji pozoroval, krev v něm kypěla a cítil, jak po té dívce touží. V ní byl plamen a vášeň, jakou u ženy nikdy nepoznal. Proti jeho první manželce byly i chladné zdi Petrova Kamene vřelé, zatímco Karmen hořela jako pochodeň. Karmen byla žena, kvůli které by roztála skála. Černo-zlatý plamen, jehož teplo bude zahřívat svého manžela, dokud nezhasne navždy nebo oba neshoří. A Joachim toužil shořet. Přál si sevřít ji v náručí, políbit ji na rty, cítit pod rukama její pružné tělo...

Nemohla takhle tančit do nekonečna. Joachim viděl, jak zakolísala a její dokonalé splynutí s písní bylo roztříštěno na kusy. Potom začala padat. Připadalo mu, že padá hrozně dlouho, protože měl dost času udělat dva kroky kupředu a zachytit ji, než se udeřila o tvrdou dlažbu. Šaty měla promáčené potem a mokré vlasy se jí lepily na obličej. Ztěžka oddechovala, oči napůl zavřené.

Opatrně ji zvedl a rozhlédl se. Zahlédl ustaraný a vyděšený obličej Bertyla Taniela.

"Sem, odneste ji sem, buďte tak hodný," ukazoval kupec na svůj dům.

Karmen se na chviličku skoro probrala. Zvedla ruku a sevřela Joachimovu košili. Podívala se mu do tváře a zlehka se usmála.

"Ach, to jste vy!" zašeptala a pak se její oči znovu zavřely a úplně se v jeho náručí uvolnila.

Odnesl ji do domu a následoval Bertyla Taniela, aniž by si příliš všímal, kam jdou. Až když ji pokládal na postel v nějakém pokoji, uvědomil si, jak zvláštně se Bertyl na tu dívku dívá. Ať už bylo v jeho pohledu cokoliv, rozhodně to nebyla sousedská starostlivost.

"Kdo to je?" zeptal se ho.

Bertyl se mu podíval do očí.

"Má dcera Karmen," odpověděl.

Joachim odhrnul dívce z čela zpocený pramen vlasů. Karmen Taniela... Moc hezké jméno. A Karmen Volanová by bylo ještě hezčí, napadlo ho.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ω Ω | 19. dubna 2009 v 11:59 | Reagovat

Začínám se nejspíš trochu ztrácet v čase. Joachim byl zadlužen u Loqara takhle dlouho, a Loqarovi to celou tu dobu nevadilo a nechtěl své peníze zpátky? Zajímavé....

Jinak hezky popsaná atmosféra večera. Jen se mi nezdá, že by si během tance (který asi taky nějakou dobu trval) Joachim nestihl prohlédnout svou tanečnici.To by musel mít nejspíš celou dobu zavřené oči, a to se pak tančí hodně špatně:).

2 Lomeril Lomeril | 19. dubna 2009 v 13:13 | Reagovat

Hurá, chobotince se vynořila z hlubin!
Co se Loqara týče, tak ze začátku mu dluhy splácel, až v době před začátkem Zlata a stříbra (a hlavně po Karmenině smrti) to nebyl schopen splácet dál.
A co se tane týče, zaprvé začali tančit až někde za půlkoou, za druhé to byl rychlý tanec, takže se spíš soustředil, aby na někoho nešlápl, a zatřetí byla tma.

3 Jackie Decker Jackie Decker | 19. dubna 2009 v 14:29 | Reagovat

JJ krásná povídka... :) Komentář jsem ti psala na Aldormu tak až bude obnoveno, tak se snad všechno vrátí... :) Doufám... Jinak bychom museli půlku věcí vkládat znovu a to je má největší noční můra

4 Ω Ω | 19. dubna 2009 v 16:36 | Reagovat

No nevím, jestli je to důvod k oslavám....:)

Jestli mu splácel dluhy tak dlouho, a ani za ty roky to nestihl, tak snad radši ani nechci vědět, kolik to bylo. Loqar musí být neskutečně bohatý, když může běžně půjčovat lidem takové obnosy, že je mohou bez problémů splácet pěknou řádku let a nic se neděje....

A i kdyby začali později, tak pochybuji, že by si vůbec nevšiml jejího obličeje, zatímco "ji zvedal nebo chytal do náruče ve složitých tanečních figurách". Musela by být hrozná tma ;).

P.S.: Áno, já vím. Ale aspoň někdy se trochu rejpat musí :). Jinak se tomu nedá nic moc vytknout....

5 Jackie Decker Jackie Decker | 19. dubna 2009 v 17:06 | Reagovat

Tak Loqar měl opravdu poměrně slušné zázemí a peněz habaděj :), ale taky nikde nebylo řečeno, že si od něj nemohl půjčit vícekrát :D, prostě jeden dluh splatil a pak si musel půjčit znovu... nic neobvyklého...

6 Lomeril Lomeril | 19. dubna 2009 v 18:05 | Reagovat

Přesně jak říká Jackie. K té tmě, dejme tomu, že když se nemusel soustředit na vlastní nohy, teprve si pořádně všimnul, že je vážně hezká. A co se týče rejpání... já jsem náš oddílový rejpal, takže v klidu...

7 Ω Ω | 19. dubna 2009 v 18:28 | Reagovat

Oook, takhle to beru:)

8 Eillen Eillen | 21. dubna 2009 v 9:26 | Reagovat

Páni, další člověk, který nám čte Aldormu. Já už si fakt myslela, že nám to nečte skoro nikdo (když teda nepočítám jackiiny čtenáře na saspi)

9 Lomeril Lomeril | 21. dubna 2009 v 17:01 | Reagovat

Jo, čte, jenomže nekomentuje *výhružný pohled*

10 ♫ May ♫ ♫ May ♫ | Web | 3. října 2009 v 20:17 | Reagovat

[9]: =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama