VII. První hrozba

26. března 2009 v 15:49 | Lomeril |  Dračí růže
Catherine, Simon a Edmund jsou po cestě napadení. Co se stane a co bude odhaleno? Přežijí všichni bez úhony? A kdo vlastně byli útočníci a co chtěli? Catherine si poprvé uvědomuje rozsah nebezpečí, které ji čeká.
Kapitola ještě neobetovaná.


A já neprchnu
před žádným mužem, dokud živa jsem.
(La Pucelle - Johanka z Arku)


"Nesesedejte z koně!" sykl na Catherine hrabě Simon a vzápětí se obrátil k Edmundovi: "Pokud byste viděl příležitost, neohlížejte se na nic a odvezte ji pryč!"
Nečekal na odpověď a tasil meč, stejně jako Edmund. I pár sluhů, kteří jeli s nimi, se shluklo a všichni sháněli zbraně. Catherine tasila dýku od Nathaniela, kterou od odjezdu z Camelotu odkládala jen na noc.
O chvilku později lapkové zaútočili. Edmund a hrabě Simon zavedli svoje koně těsně vedle Catherininy klisny. Protože seděla v dámském sedle, neviděla, co se děje vpravo, ale slyšela hraběte Simona stále blízko, takže zřejmě odrážel útočníky bez velkých nesnází. Edmund na druhé straně se činil až do chvíle, kdy se mu splašil kůň. Hrozilo, že strhne i Catherininu klisnu, takže Catherine nezbylo nic jiného než přeříznout řemen, který je k sobě poutal.
Než Edmund vyděšeného koně uklidnil, dostal se na několik kroků od Catherine, takže celý její levý bok zůstal nechráněný. Navíc dýku držela v pravé ruce, takže byla nucená bodat přes tělo. Prvního muže chytila za vlasy a ucítila několik blech, které se s radostí zakously do čerstvé kůže. Málem spadla, když mu do krku vrazila poctivou sedmipalcovou čepel z dračího zubu. Dalšího se pokusila kopnout, ale on ji chytil za nohu a stáhl dolů. Dopadla víceméně na něj, málem ho porazila. Využila toho a pokusila se mu zabořit prsty do očí, ale on trhnul hlavou dozadu. Držel ji za pravou ruku, aby ho nemohla bodnou, ale Catherinino koleno místo toho vystřelilo vzhůru a zabořilo se mu do rozkroku. Ani se nestačila rozhlédnout a kdosi ji popadl zezadu kolem pasu. Otočila si dýku v prstech a bodla naslepo dozadu pod svojí levou rukou. Muž ji pustil a spadl na zem. Nezabývala se jím, protože si uvědomila, že na ni nikdo další neútočí.
Rozhlédla se a zjistila, že je po boji. Jeden ze sloužících ležel opodál, jeho hlava byla napůl odříznutá od těla. Druhý, který měl na břiše obrovskou a stále se zvětšující rudou skvrnu, dokonával v náručí svého přítele, možná příbuzného. Oba byli z doprovodu hraběte Simona. Ostatní mrtví a ranění byli loupežníci.
Její klisna zmizela, stejně jako jeden ze soumarů. Naštěstí jejich druhý soumar, který nesl jejího nigera, který právě podrážděně skřehotal, a dračí šupiny, zůstal netknutý.
"Catherine! Nestalo se ti nic?" přiběhl k ní Edmund.
Podívala se na sebe a uvědomila si, proč se na ni dívají i sloužící. Sukni měla na jednom místě roztrženou, v ruce držela dračí dýku kluzkou krví, a všude na prstech, lemu rukávu i na šatech měla další krvavé skvrny. Začervenala se pod jejich pohledy a sklonila hlavu.
"Ne, jsem v pořádku," odpověděla tichounce.
"Dai, pojď sem!" zavolal náhle hrabě Simon na jednoho ze svých lidí.
"Zeptej se toho muže, kdo si je najal!" rozkázal a ukazoval při tom na muže, který stáhnul Catherine z koně. Ležel teď na zemi a na rtech se mu leskla krev.
Dai, mladý lučištník, se k muži sklonil a oslovil ho velšsky - starým keltským jazykem, který ovládal málokterý Angličan. Lapka se na něj chvíli nechápavě díval a pak ze sebe vypravil čistou angličtinou: "Já mu nerozumim."
Hrabě Simon se zatvářil, jako by dostal políček. Edmundovi se rozšířily oči překvapením a Catherine sebou trhla. Až doteď útočníky považovali za obyčejné lupiče, ale Angličan tak hluboko ve Walesu... Mohlo to znamenat jediné.
"Kdo vás najal?!" vyštěkl hrabě Simon chraplavým hlasem.
"Já nic nevim... sem jen vobyčejnej voják, vrátil sem se z Francie a neměl sem co do huby, když příde v hospodě chlap a povidá: 'Chceš si vydělat?' Tak řikám, že jo, a to je všechno, vážně!" řekl muž.
"Dobrá. Dai, ať všichni naši muži, co umí anglicky i velšsky, prohlédnou ty, co ještě můžou mluvit. Vyzpovídejte je všechny a zjistěte, kdo jsou a kdo je najal. A pověz otci Benediktovi, aby se postaral o raněné - nejdřív o naše, pak o jejich," rozkázal hrabě Simon.
Dai se uklonil a odešel přetlumočit rozkazy ostatním. Vzápětí se hrabě zapotácel a musel se opřít o Edmunda. Jak zvedl levou ruku, všimla si Catherine velké rudé skvrny na jeho boku.
"Jste zraněný!" vykřikla.
"To nic," usmál se chabě, "to je jen škrábnutí. Mířil na břicho, ale netrefil se."
Edmund ho odvedl stranou, opřeli ho o strom a Catherine mu chtěla vyhrnout tuniku.
"Zbláznila jste se?" sykl vztekle a srazil jí ruku stranou. "Tady nejste na Camelotu, správně byste teď měla omdlévat hrůzou a zoufale vzlykat bratrovi na rameni. Nesmíte mi obvazovat ránu uprostřed lesa. Zavolejte mi otce Benedikta, pokud máte pocit, že potřebuji ošetření, ale hlavně se mě nedotýkejte!"
Catherine se zarděla studem a odtáhla ruce.
"Edmunde, prosím..." zašeptala přiškrceným hlasem.
Její bratr se zvedl, aby našel kaplana, zatímco Catherine seděla s rukama v klíně a kousala se do rtu.
"Promiňte, byl jsem asi příliš hrubý..." řekl hrabě Simon už pokorněji.
"Ne, ne, to je v pořádku. Musím se naučit chovat se jako dáma ode dvora," odpověděla Catherine, přestože měla slzy na krajíčku. Začalo na ni doléhat nebezpečí, kterému právě unikla, hrůza z toho, že zabila dva lidi, i strach z toho, jestli to skutečně byli najatí vrahové.
"Výborně! Začínáte konečně chápat, že jen s odvahou a zručností v boji neobstojíte. První krůček k úspěchu. Mimochodem, být vámi, tak tu dýku moc neukazuji. Zaprvé by na ni kdekdo mohl dostat zálusk a zadruhé by vám možná role nezkušené hloupoučké venkovanky mohla prospět daleko víc," usmál se na ni.
To už se vrátil Edmund s otcem Benediktem a řeč se stočila jinam.
"Co jste zatím zjistili?" zeptal se hrabě Simon a vzápětí se mu zkroutila tvář bolestí, když se otec Benedikt dotkl jeho rány.
"Celkem nic, přežil ještě jeden Angličan, žoldák, co se vrátil z Francie, kterého sebrali v hospodě. Jsou tu i dva Velšané, ale ti toho ví ještě míň, i když nám to řekli daleko ochotněji. Měli za úkol zabít muže a unést bonesig. Jediné, o co nás teď prosí, je, abychom je nevydávali do rukou gwaedlyd bonesig," usmál se otec Benedikt poťouchle.
"A co to znamená? Koho měli unést?" zeptal se netrpělivě hrabě Simon a snažil se vstát.
"Gwaedlyd bonesig?" stiskl mu otec Benedikt rameno a přinutil ho klidně sedět. "To je velšsky. Není pochyb, že jejich cílem bylo unést pannu Catherine, protože gwaedlyd bonesig znamená Krvavá paní."

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Velština je skutečný jazyk. Gwaedlyd bonesig skutečně (alespoň doufám) znemaná "Krvavá paní" nebo spíš "Krvavá slečna", ale to česky nezní tak dobře :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jackie Decker Jackie Decker | 19. dubna 2009 v 15:17 | Reagovat

Souhlasím s tím, že Krvavá slečna by neznělo moc dobře :)

Jinak kapitola se mi líbila, sice z toho boje jsem tak moc neměla ale jinak to šlo. Taky jsem něja zapoěla co je soumar :D jestli už to tam bylo někde zmíněno...

Jinak se mi kapitola líbila obzvlášť to jak hrabě Simon na Cathrine vyjel ohledně obvazování rány. Ale jednu výtku přeci jenom mám. Řekla bych že koně, které měli byli cvičení a dobří koně. Nechápu tedy, proč se Edmundův kůň splašil. To by se v boji cvičeným koním stávat nemělo, obzvlášť tedy v boji chladnými zbraněmi. Ale možná že měli jen jezdecké koně, kteří nebyli cvičeni pro boj, to nevím, jen jsem tipovala že spíše ano. Nevím ta scéna se splašeným koněm mi tam prostě nesedla, ale jinak je to pěkné... :)

2 Lomeril Lomeril | 19. dubna 2009 v 18:08 | Reagovat

Ano, bylo to psané jako že je to obyčejný jezdecký kůň, který na boj nebyl zvyklý. Ty váleční byli na obyčejné cestování moc cenní.

3 Jackie Decker Jackie Decker | 19. dubna 2009 v 19:24 | Reagovat

Jo tak to jo...

4 mardom mardom | 21. dubna 2009 v 20:07 | Reagovat

Poslušně hlásím, že jsem to přečetla a celkem zajimavé :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama