Válka Růží - pátá fáze (1471 - 83)

1. února 2009 v 20:43 | Lomeril |  Válka Růží
Tak se podíváme, jak to bylo dál, než bude obetovaná čtvrtou kapitolu Dračí růže.

Tak hurá, Eduard IV. zase pevně sedí na trůně, po boku svou věrnou královnu Elizabeth (a její početné příbuzenstvo) a hlavě svého nejmladšího bratra Richarda, vévodu z Gloucesteru, který ho jako jediný nikdy nezradil a vytrval po jeho boku i ve vyhnanství. Zdá se, že se král teď může nerušeně věnovat dobrému jídlu a pití a svým početným milenkám.
Jenomže to by tu nemohl být Clarence. George, vévoda z Clarence, v roce 1471 dvaadvacetiletý, už svého bratra stihl zradit a zase se k němu vrátit. Teď tu byl další spor. Richard, vévoda z Gloucesteru, se chtěl oženit s jeho švagrovou. Už jsem se zmiňovala, že hrabě z Warwicku (ne, on nepřestane dělat problémy ani po smrti) měl dvě dcery. Starší, Isabela, byla manželkou Clarence. Mladší Anna už byla vdovou po princi z Walesu, synovi Jindřicha VI. A právě Annu si chtěl Richard vzít. Byla koneckonců dědičkou rozsáhlých statků, protože její otec byl nejbohatším mužem v Anglii. Clarence to ale nehodlal připustit a nakonec to dopadlo tak, že Annu unesl do Londýna. Richard ji ale jako hrdina z pohádky našel a zachránil. Hádky o pozemky po Warwickovi ještě pokračovaly, ale Richard měl rozhodně přízeň krále a nakonec svůj díl i přes Clarencův odpor získal.
Eduard mezitím konečně skoncoval s Francií - započal tažení, ale po několika šarvátkách s minimálními ztrátami na životech uzavřel s francouzským králem smlouvu - Eduard prostě dostal zaplaceno, aby nechal Francii na pokoji. Obě strany byly spokojené. Jediný, kdo protestoval, byl Richard.
Clarence ale problémy dělat nepřestal. Roku 1477, 1.ledna, zemřela jeho žena, lady Isabela, dva měsíce po porodu syna. Tři měsíce po smrti lady Isabely a jejího syna, který zemřel dva dny po ní, zatknul Clarence její dvorní dámu a dal ji odsoudit a popravit za čarodějnictví a otrávení lady Isabely. Proč, to se můžeme jen dohadovat. Každopádně takové přestoupení pravomocí už bylo moc i na Eduarda. Clarence byl zatčen a poslán do Toweru. V únoru 1478 byl Clarence odsouzen ke ztrátě cti a práv. 7.února byl schválen rozsudek smrti nad Clarencem, ale jeho vykonavatel, vévoda z Buckinghamu váhal s vykonáním.
Clarence zemřel v noci 18.února 1478 v Toweru a nikdo přesně neví. Legenda praví, že se utopil v sudu malvazu (druh vína). Teorií je spousta, ale nikdo si nemůže být jistý, jak přesně Clarence zemřel. Jediné, co je jisté, že to nikomu nebylo moc líto.
Pod Eduardovou vládou se do Anglie dostala skutečná renesance. Tiskly se první knihy. Země se vzpamatovávala z dlouhých nepokojů. Všechno kvetlo. Nepřátelé byli mrtví nebo daleko z dosahu. Všechno se zdálo dokonalé. Že by Válka Růží konečně skončila?
Ale kdepak. Ještě nás čekají dvě poslední dějství.
Už bylo zmíněno, že Eduard měl rád dobré víno a hodně jídla. To se na něm nemohlo nepodepsat. Ke konci života byl tlustý a chyběl mu pohyb. A to se mu stalo osudným. V lednu 1483 těžce onemocněl. 9. dubna 1483 jednačtyřicetiletý král Eduard vydechl naposledy.
Eduard byl tak trochu jako princ z pohádky. Když jeho otec padl, bylo mu devatenáct let. V devatenácti letech vyhrál několik velkých bitev a stal se králem. Ve dvaadvaceti si potají vzal ženu, kterou chtěl, a ne tu, kterou by měl, jako v nějakém románu. Kvůli tomuto sňatku přišel o trůn, ale dokázal porazit nejmocnějšího muže v Anglii a vydobýt si korunu zpátky. Říkalo se o něm, že byl velice pohledný, vysoký a zlatovlasý. Pravý princ bílé růže.
Jako první král od dob Jindřicha II. (1133-1189, vládl 1154-1189) nezanechal dluhy. Konečně vyřešil spory s Francií. Dokázal jít přes mrtvoly, když bylo třeba. Byl to dobrý vojevůdce.
Vzpomeňme si, jak tahle válka kdysi začala - zemřel schopný král Jindřich V. a zanechal po sobě na trůně dítě. Protektorem v Anglii se stal králův bratr Humphrey, vévoda z Gloucesteru. Tahle situace se brzy zvrhla ve Válku Růží.
A jak vypadala situace po Eduardově smrti? Déja vu - zemřel schopný král a trůn zdědil jeho dvanáctiletý syn Eduard, ještě dítě. Protektorem se stal králův bratr Richard, vévoda z Gloucesteru. Tohle nemohlo dopadnout dobře.
Na trůně sedělo dítě a spousta šlechticů zvedla hlavy a zavětřila svou příležitost uzmout trochu moci. Už zase...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama