Válka Růží - první fáze (1455-59)

17. ledna 2009 v 17:41 | Lomeril |  Válka Růží
A konečně už se budeme bít :-)

První bitva Války Růží se nazývá První bitva u St. Albans a odehrála se 22. května 1455. Byla to spíš šarvátka, než skutečá bitva. Vévoda z Yorku a jeho nevillovští spojenci (zejména jeho tchán hrabě ze Salisbury a Salisburyho syn hrabě z Warwicku, později významný činitel ve válce) neustále prohlašovali, že nebojují proti králi, ale jenom proti jeho špatným rádcům. Celá bitva netrvala o moc víc než půl hodiny. Padl vévoda ze Somersetu a Henry Percy, hrabě z Northumberlandu, zapřísáhlý nepřítel Nevillů. Sám král byl lehce raněn (šíp ho škrábl na krku). Bitva skončila vítězstvím Yorkovy strany - bílé růže.
Poté se situace opět uklidnila, York se vrátil do Rady, zdálo se, že zavládl kompromis. Jenomže brzy se vynořil nový vévoda ze Somersetu, syn toho, který padl u St. Albans, kterému se Yorkova moc nelíbila. Královna Markéta, faktický vůdce lancasterské strany, přesvědčila krále, aby Yorka zbavil úřadu a poslal ho jako místodržícího do Irska.
V roce 1459 se York z Irska vrátil a začal svolávat vlastní spojence. Hrabě Salisbury se vydal ze severu, aby se spojil s Yorkem na hradě Ludlow. 23, září 1459 se Salisburyho vojsko střetlo s lancasterskou armádou v bitvě u Blore Heath, ale Salisbury vyhrál a spojil se s Yorkem. Společně pochodovali na Worcester. U Ludford Bridge se střetli s další lancasterovskou sílou. Poté, co jeden z yorkistických velitelů přeběhl k Lancasterům (jev nikterak neobvyklý), bitva byla prohrána. York uprchl do Irska, Warwick a Salisbury do Calais. Do Calais s Warwickem uprchl i Yorkův nejstarší syn, Eduard, hrabě z March.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama