Naděje umírá poslední

27. května 2006 v 17:10 |  Kratší povídky
Tak jsem prozměnu napsala menší tragédii. Ale připravuje se čistě akční jednorázovka, jemně okořeněná závany thrilleru, takže komu moje věčný slaďáky lezou krkem se může těšit :-)
Tak ale zatim tady máte tohle. Jetě poznámka: pro ty kdo neumějí anglicky, tak Hope znamená Naděje.
Děkuji Majdalence a Noemi za beta-read.

Špinavá, otrhaná dívka běžela po dláždění. Zcuchané vlasy jí padaly do očí a šaty měla na levém rameni tak roztržené, že na ní sotva držely. Na začouzených tvářích bylo vidět, kde si svou cestu razily slzy. Běžela a snažila se nevšímat si ničeho. A věděla, proč to dělá. Všude kolem leželi mrtví lidé, dveře do domů byly pozotvírané a několik stavení hořelo. Vítr hvízdal mezi domy a roznášel žhavé jiskry městečkem. K nebi stoupal hustý dým, ale scenérii chyběl nářek žen. Snad proto, že žádné nezbyly. Na celém, kdysi tak rušném místě se pohybovala jediná postava. Dívka obratně přeskakovala vytrhané dlažební kostky a proplétala se nepořádkem. V očích se jí zračil děs a volala jediné jméno:
"Elwine! Elwine!"
Ať není mrtvý, prosím, ať ne on, znělo jí mozkem. Máma, táta, Honor, Peter, život jí je vzal jednoho po druhém všechny, kromě Elwina. Dnešní nájezd přečkala schoulená v jednom koutě a nevěděla, co se stalo s bráškou. Vyčítala si svou zbabělost, on je bez ní tak bezmocný! Jestli se mu něco stalo, je to jen a jen její vina. A to jí odmalička vštěpovali, že ho nesmí nikdy opustit. Ať není mrtvý, prosím, chvěla se. Konečně uviděla u jedné zdi ležet chlapce s páskou přes oči. Přiběhla k němu a zašeptala znovu jeho jméno:
"Elwine."
Velká tmavá skvrna na jeho košili jí děsila a měla co dělat, aby se jí moc netřásl hlas. Mohla klidně plakat, ale musela potichu, protože i když nevidí, má velice dobrý sluch. Chlapec zvedl hlavu.
"Hope? Jsi to ty?"
"No jasně, že jsem to já," pokusila se o úsměv. Ani nevěděla, proč to dělá. Kvůli němu určitě ne. Snad kvůli sobě. Nebo svému osudu natruc?
"Sundej mi tu pásku. Chci vidět aspoň svojí smrt."
Ruce se jí chvěly, když rozmotávala uzel a odhalovala nevidomé oči. Zabila ho! Zabila vlastního bratra!
"Hope," vyslovil znovu měkce její jméno, ačkoliv mu přitom z úst vytekl pramínek krve a skanul jí na ruce, "tak tě tu konečně nechám. Už mi nebudeš muset dělat doprovod."
"Ale já chci!"
Tak jí to bolelo, tak jí to trápilo. Celý život sloužila slepému bratrovi místo očí a zvykla si na to tak, že si neuměla představit život bez něj. Byla by jako oči bez těla. Ne, Elwin nesmí umřít.
"Nezapomeň, že naděje umírá poslední," zažertoval. Pak se rozkašlal a vyplivl chuchvalec krve. I hlas mu valem slábl.
"Sbohem, Hope."
"Sbohem, Elwine."
Konec přišel rychle. Elwin umřel. Dlouho u něj klečela a po tvářích jí proudily slzy žalu, osamění a tíživé viny. Cítila se neschopná cokoli udělat, ochuzená o nejcennější věc svého života. Přála si, aby začalo pršet, aby jí počasí dělalo společníka v truchlení, ale nezačalo. Nakonec se zvedla. Procházela jako ve snách městem a hledala útěchu, ale všichni byli mrtví. Zůstala poslední, Hope - Naděje. Zůstala prázdná, bez Elwina byla pouhá nicka. Jaká ironie! To on měl být ten závislý, ale nakonec potřebovala víc ona jeho. Co si bez něj počne? Zaslechla zvuk kopyt, ale nevěnovala mu pozornost. Nic nebylo důležité, teď, když Elwin umřel. Pak jí něco prudce udeřilo do zad a dopadla ztěžka na dlažbu. Netrápila se dlouho. Skelné oči pohlédly za oponu smrti a z úst vytekl pramínek krve na zem, na chladný, tvrdý kámen. Ne jako u Elwina, kde jeho krev zachytily její ruce. Chladný, tvrdý kámen, symbol osamění. Její poslední myšlenka patřila Elwinovi: Věděla jsem, že nás nic nadlouho nerozdělí! A pak Hope zemřela. Naděje zemřela. Jako poslední.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martula Martula | Web | 28. května 2006 v 11:09 | Reagovat

Ty jo, to je pěknýýý! Nemám, co tomu vytknout.:))

2 Jackie Decker Jackie Decker | 29. května 2006 v 11:55 | Reagovat

píšeš už jako já... he he... Já taky když něco píšu tak tam musí všici umřít... Tada ne úplně všici, ale je to tak lepší. Nikdy semůže dohadovat co bylo dál a představovat si nějaké nesmysli. Ale tahle povídka mě oslovila. Nechalas tam čtenáři dost vělký protor pro jeho vlastní fantazii a to je taky dobrá strategie. Sice se dá říct, že nemá začátek ani konec, ale to je jen zdání. konec má totiž určitě. Ha ha... Ale to je jedno prostě se mi líbila. Snad někdy dokážu napsat taky něco takového... Doufám... Je to prostě úžasný...

3 barka barka | Web | 29. května 2006 v 15:59 | Reagovat

děkuju *červená se*

4 Jackie Decker Jackie Decker | 29. května 2006 v 16:02 | Reagovat

To nemusíš... Nemáš za co.

5 majdalenka majdalenka | Web | 29. května 2006 v 18:34 | Reagovat

Už poprvé když jsem tu povídku četla tak se mi moc líbila. Je moc hezká !! Umíš psát moc hezky !!! Talent se u tebe nezapře !!

6 Thaien Thaien | E-mail | 24. října 2006 v 17:12 | Reagovat

Ahoj..

Sliboval jsem kritiku, tak se pokusim neco sepsat..

Takže:

1) Ddovolím si říct, že obsah je malinko klišé, zavláště pak konec nemohl dopadnout jinak.Na druhou stranu musím uznat, že vymyslet něco co není klišé je hodně těžké.

2) Přímo by se dalo, říct "chudák Elwin", ne teď vážně, popis stylem "..."Sbohem, Hope."

"Sbohem, Elwine."

Konec přišel rychle. Elwin umřel. ..." ve mě vzbuzuje spíš satyrické přirovnání k smrti ve stylu "hollywood"...No prostě mi to nepřipadá přílliš dojemné.

3)Příliš přímý děj, jako by z něj vyzníval ten spěch ve stylu: "Rychle, rychle, ať už to mám hotový.."

4)Docela dbře působí na emoce, ale má své trhliny (viz. 1) )

5)Dobré myšlenky, místy zkažené provedením, nicméně žadná hrozná chyba v syntaxi..(?y?)

6) Ani smrt hlavní hrdinky není prokreslená...

A dohromady:

DOBRÉ s veklým ALE

Nicméně se nenech odradit, znám spoustu lidí co píšou daleko hůř než ty a myslí si o sobě, že to dokonale ovládají. Pokud jsem si z naší přímé konfrontace mohl udělat obrázek, tak si myslím, že ty netrpíš přehnanou sebechválou -> když toho nenecháš, tak budeš jednou psát dobře, máš na to skvělou fantazii...

Mimo jiné mé povídky taky nejsou nic moc...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama